Agyműtétek obszidián szikével
2010. augusztus 11. 09:45 MTI
Obszidián-töredéket találtak török régészek a Fekete-tengeri Samsun-tartományban, Ikiztepe régészeti helyszín feltárása közben - a vulkanikus "üvegből" készült eszköz segítségével a feltételezések szerint agyműtéteket végeztek.
Az Ikiztepe régészeti helyszínt 1940-ben fedezték fel, s 1974 óta folynak itt rendszeres régészeti feltárások: az elmúlt 36 év során 11.550 műtárgy került elő.
Az első települést az i.e. 5000-4000 táján hozták itt létre, s a térség az i.e. 1700-as évekig folyamatosan lakott volt. Nagy számban kerültek itt elő bronzkori leletek - fegyverek, ékszerek, kőtáblák, de találtak kohókat is, ami azt jelzi, hogy Ikiztepe népe fontos szerepet játszott az anatóliai bányászat és fémmegmunkálás kialakulásában.
A legérdekesebb leletek olyan koponyák, amelyek egykori tulajdonosai agyműtéten estek át. Az i.e. 2300-2100-as időszakból származó nekropolisz feltárása során, amelyet a helyszín legmagasabb dombján alakítottak ki, 690 csontváz került elő, közülük kilenc koponyáját trepanálták (meglékelték). A koponyák tanúsága szerint egyébként itt bevándorló népesség élt, amely valahonnan a mai Oroszország déli részéből, vagy "Bulgária" területéről származott.
"Az idei ásatási szezonban találtuk azt az obszidián-töredéket, amelyet szikeként alkalmazhattak az agyműtétek során. A vulkanikus eredetű kőzet igen éles és higiénikus" - magyarázta az ásatásokat irányító Önder Bilgi, az Isztambuli Egyetem professzora. Mint hozzátette, a térségben nincsenek obszidián-lelőhelyek, a legközelebbi Cappadocia-tartományban van. "Kereskedelem útján juthattak Ikiztepe gyógyítói az obszidiánhoz" - jegyezte meg Önder Bilgi professzor.