Az elveszett filmek archívuma
2010. július 14. 15:55
Online archívumban vadásznak az elfeledett mozgóképekre: a némafilmes korszak relikviái közül a legtöbbnek a címét sem ismerik, így a szakértők most a közösségi média bevonásával próbálják azonosítani a századelő furcsa alkotásait.
Az 1951 előtt használt nitrocellulóz filmek minden piromániás álmában szerepelnek: a 20. század első évtizedeiben gyakran tomboltak tűzvészek a filmstúdiókban, elemésztve a korai filmgyártás gyöngyszemeit. A némafilmes korszak filmjeinek így nagyjából 80 százaléka veszett el mára, ahogy az sem tett jót ezen alkotásoknak, hogy a stúdiók gyakran elégették a tekercseket, hogy kinyerjék belőlük az ezüstöt; azt ugyanis sokkal értékesebbnek tartották, mint a kereskedelmi értékkel nem bíró régi filmeket.
Éppen ezért lehetnek különlegesek az olyan eldugott tekercsek, mint amilyeneket nemrég Új-Zélandon is felfedeztek, és amik bepillantást nyújthatnak a korszak filmkészítési zsánereibe.
Ebben rejlik a német Lost Films oldal sikerének titka is: a 2008 decemberében a Deutsche Kinemathek által elindított adatbázisban a filmarchívumok hasonló alkotásait gyűjtik. Az oldalon mostanra 4000 ilyen mozgóképet rendeztek adatbázisba, amelyek között a gettysburgi csata 1913-as újrajátszásáról készített film is megtekinthető, amelyben a még élő veteránok is játszottak.
Az oldal különlegessége az a rész, ahol a nagyközönség illetve a szakmai közönség azonosíthatja a sokszor mindenféle azonosító nélkül fennmaradt alkotásokat. Ilyen az az 1921-es, mára kék-sárga színeket öltő mozgókép, amelyről az oldalon derítették ki, hogy az a Farsangi Mámor című magyar némafilm.
A közösségi aktivitásra pedig a wiki-formátum utal: a résztvevők szócikkeket írhatnak és kommentelhetnek is.