Hamis mítoszt építenek a franciák
2010. július 1. 11:36 The Daily Telegraph
A franciák a második világháborús kollaboráció bűneinek kibeszélése helyett inkább Charles de Gaulle ellenállására buzdító beszédére emlékeznek, amit elhangzásakor azonban szinte senki nem hallott a háború sújtotta kontinensen - vetette fel az aktuális évforduló kapcsán Jean-Pierre Azéma.
Franciaországban az elmúlt hetekben több eseményen emlékeztek az egykoron történtekre, maga Sarkozy elnök pedig Londonban is járt, ahol a BBC B2-es stúdiójában emlékezett az egykori eseményekre.
Jean-Pierre Azéma vezető francia történész szerint azonban Franciaország valós második világháborús múltja egyre inkább a homályba vész, ahogy az idei 70 éves évforduló kapcsán csak De Gaulle örökségére emlékeznek. Elmondása szerint megdöbbentő, hogy a francia médiában egyfolytában csak a későbbi államelnök vívmányait méltatták, miközben az 1940. június 18-i bejelentés valós nyertese, és igazi hőse Winston Churchill volt, és a francia kollaborációról teljesen elfeledkeztek.
Azéma szerint a nemzeti mesében a történelem politikai eszközzé vált, hiszen amikor De Gaulle megtartotta rádióbeszédét, azt csupán a franciák töredéke értékelte. Sokkal többen hallották ellenben egy nappal korábban Pétain beszédét, aki fegyverszünetet kötött a megszállókkal.
A társadalom többsége ráadásul nem látott megmentőt De Gaulle-ban. Emigránsként, az országból elmenekült katonaként tekintettek rá, és a nap hőse egyáltalán nem ő, hanem első világháború, és Verdun kitüntetett vezetője, Pétain volt. Később fordult a kocka: a háború végén aztán Vichy vezetőjét kollaboráns árulóként ítélték el, és börtönözték be.
Azéma szerint De Gaulle szerepeltetése, és hogy teret adtak neki, egyértelműen Winston Churchill érdeme: ha ő nem áll ki a katonai vezető mellett, akkor a háborús kabinet nem foglalkozott volna a franciákkal.