Völgységi múzeumban a német esküvői szokások
2010. május 5. 13:08 MTI
A Bonyhád környéki németség egykori házasságkötési szokásait mutatja be a bonyhádi Völgységi Múzeumnak pénteken, a völgységi kultúra napján nyíló kiállítása, amely a 20. század első felének emlékeit tárja a közönség elé.
A Lebet wohl im Ehebunde! (Sok boldogságot!) című tárlaton Felden Albert bonyhádi fotográfus húsz, 1939 és 1942 között készült esküvői fényképe, valamint 50, a szertartáshoz kötődő tárgyi emlék látható - mondta Csibi Krisztina, a kiállítás rendezője. A kiállítás a múzeum anyagára épül, amelyet Bonyhádon és a németek lakta völgységi községekben - Kisdorogon, Cikón, Lengyelen, Závodon - gyűjtöttek össze.
A Bonyhádon októberig, majd azt követően a környező településeken látható tárlat egyik érdekessége, hogy egy restaurált kelengyeláda, egy teljes menyasszonyi kelengye mellett bemutat egy fehér és egy fekete menyasszonyi viseletet is. Utóbbi, mint a kiállítás rendezője elmondta, kifejezetten a bonyhádi katolikus németség körében volt szokás; az ünnepi öltözetben csak a koszorú, a keszkenő és a harisnya lehetett fehér, így a menyasszony a ruhát élete végéig viselhette ünnepeken.
A völgységi kultúra napján bemutatkoznak a kistérség népművészei is. Az Élő népművészet a Völgységben című kiállításon huszonhat - több, eddig ismeretlen - alkotó (fafaragók, szövők, gyöngyfűzők, tojásdíszítők, bőrművesek, kosárfonók, fazekasok) munkáival ismerkedhetnek meg a látogatók.