Múzeumi kalandozás a Hősök terén
2010. április 28. 13:14
Különleges, az eddig megszokottól eltérő tartalmi felépítésű számmal jelentkezett a Múzeumcafé: ezúttal egyetlen központi témával, a budapesti Szépművészeti Múzeum tervezett, a jövő év tavaszán elkezdődő földalatti bővítésével foglalkoznak.
A lap elején azonban most is ott találják a szokásos bel- és külföldi hírcsokrot, kiállításajánlóinkat, valamint az ezúttal az interneten „épülő” virtuális múzeumokat bemutató Monitor és a valóságos múzeumépületekről szóló albumokat ismertető Szemle rovatokat.
Ezt követően Dávid Ferenc művészettörténész, a terveket elbíráló grémium egyik tagja mondja el véleményét a múzeumbővítés szükségességének okairól és a felhívásra beérkezett pályamunkákról, majd részletesen is bemutatják az egyes pályázó építészek koncepcióját és az ezekből fakadó terveiket. A legnagyobb teret természetesen a nyertes Karácsony Tamás és csapata pályázata kapja, akinek nemcsak látványterveit ismerhetik meg, de interjút is olvashatnak vele elképzeléseiről és azok megvalósításáról a a Pódium rovatban.
A következő összeállításban a részletek kapnak hangsúlyt: a régi és az új épületrész kapcsolódásáról az ennek megvalósításáért felelős építészek, Szécsi Zsolt és Mányi István mondják el gondolataikat, majd bemutatjuk a bővítés fűtéséért és szellőztetéséért felelős épületgépészek, valamit a világítást tervező szakemberek munkáját. Lukovich Tamás várostervező az átépítés tágabb összefüggéseit elemzi, majd felidézik az eredeti épületet tervező Schickedanz Albert munkájának történetét.
A Disputában ezúttal Raday Mihály városvédő, Őrfi József építész, Mezős Tamás, a KÖH elnöke és Vargha Mihály, az építészfórum.hu főszerkesztője fejti ki, hogy mennyire változtatható meg szerintük a múzeumbővítéssel a Hősök tere mai, évtizedek óta változatlan arculata. György Péter arról elmélkedik, hogy az átalakítás milyen egyéb változásokat hozhat a múzeum életében, Szablyár Eszter a világ nagy múzeumátépítéseiről állított össze egy alapos, sok képpel illusztrált anyagot, s végül egy spanyol építész a madridi Prado – részben szintén fölalatti – bővítésének történetét és tanulságait osztja meg az olvasóval.
A téma lezárásaképpen pedig Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója beszél a bővítés várható hasznairól.