Tízezren emlékeztek a gallipoli ütközetre
2010. április 26. 08:23 MTI
Közel tízezer ausztrál és új-zélandi gyűlt össze vasárnap reggel a törökországi Gallipoli-félszigeten, az I. világháború egyik legvéresebb csatájának 95. évfordulóján, hogy megemlékezzen az egykor elesettekről, az ANZAC-csapatok katonáiról.
Hajnalban ünnepséget rendeztek az Anzac-öbölben lévő emlékműnél. Az évfordulóra oda látogatók hálózsákba, takaróba burkolózva hallgatták egy zenekar játékát, majd a meghatódott tömeg zsoltárokat énekelt, és imádkozott az elesettek lelki üdvéért. Amint megjelentek a Nap első sugarai, a partraszállás helyén megszólalt egy trombita, majd két perces szilencium következett a parton és a közelben horgonyzó hadihajókon.
A szövetséges csapatok - amelyek a végnapjait élő Oszmán Birodalom csapatai ellen harcoltak - brit vezetés alatt szálltak partra a Gallipoli-félszigeten azzal a céllal, hogy elfoglalják a Boszporuszt és a Dardanellákat. Tengeri utat akartak nyitni a szövetséges Oroszország felé, de a török csapatok heves ellenállásával találták szemben magukat. A 200 ezres szövetséges sereg derékhadát ausztrál és új-zélandi katonák, az ANZAC-csapatok alkották.
A kilenc hónapig tartó harcok alatt, amelyek a szövetségesek visszavonulásával, török győzelemmel ért véget, a törökök összesített vesztesége elérte a 250 ezret. A győzelem kivívásában jelentős része volt egy fiatal katonatiszt, Musztafa Kemal (a későbbi köztársaság-alapító Kemal Atatürk) hadvezéri képességeinek. A szövetségesek oldalán a harcokban 55 ezren, az őket tizedelő betegségekben 21 ezren haltak meg, az eltűntté nyilvánítottak száma tízezer volt.
A hadtestről elnevezett Anzac-öbölben 2002-ben avatták fel a partraszállás emlékművét.