Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Hazatér a Louvre-ban őrzött freskódarab

2009. december 15. 09:56 MTI

Nicolas Sarkozy francia elnök hétfőn Párizsban jelképesen visszaadta egyiptomi kollegájának, Hoszni Mubaraknak az eddig a Louvre múzeumában őrzött, fáraósírt díszítő sztélé (nagyméretű kőtábla) egyik darabját.

<

Kairó október elején jelezte, hogy addig felfüggeszti a régészeti együttműködést a párizsi múzeummal, amíg vissza nem kapja az óegyiptomi freskódarabokat. Párizs akkor bejelentette, hogy a francia eljárásjog betartásával kész gyorsan visszaadni a műkincseket.

Az elnöki hivatalban elköltött munkaebédjüket követően a francia és az egyiptomi államfő megjelent a Királyok völgyéből, egy a 18. egyiptomi dinasztiából (i.e. 1550-1290) származó fáraósírt díszítő egyik freskódarab előtt, ahol Mubarak megköszönte vendéglátója ünnepélyes gesztusát. Az ugyanebből a sírból származó másik négy freskódarabot a Louvre már átadta a párizsi egyiptomi nagykövetségnek, ahonnan ma szállítják a műkincseket Kairóba.

A francia múzeumok igazgatósága beszerzési bizottsága "jóhiszeműen" vásárolta meg a thébai sírból származó freskótöredékeket - közölte korábban a Louvre igazgatósága. Az első darabokat 2000-ben a Maspero galériától, az ötödik darabot pedig 2003-ban vették meg a Drouot aukciósháztól. A kisméretű, megközelítőleg 15 centiméter széles és 30 centiméter magas alkotásokat eddig a Louvre gyűjteményében őrizték. A sírt, ahonnan a freskó származik, csak 2008 novemberében fedezték fel a régészek.

A visszaszolgáltatásról szóló francia döntést a franciaországi Múzeumi Gyűjtemények Nemzeti Tudományos Bizottságának hozzájárulásával Frédéric Mitterrand kulturális miniszter jelentette be októberben. A francia nemzeti múzeumok nem adhatják át gyűjteményük darabjait, kivéve, ha a szakértői bizottság beleegyezik az átsorolásukba. A 33 tagú bizottság egyhangúlag szavazott a visszaszolgáltatásról.

A bizottság korábban úgy tudta, hogy a műtárgyak a kulturális javak jogtalan behozatalának, kivitelének és tulajdona jogtalan átruházásának megakadályozását szolgáló UNESCO-egyezmény elfogadása (1970) előtt hagyta el Egyiptomot. Az egyezményt Franciaország 1997-ben írta alá.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Hazatér a Louvre-ban őrzött freskódarab

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra