Bevándorlók érdeme a britanniai földművelés
2009. december 8. 12:32 New Scientist
6000 évvel ezelőtt a kontinens felől érkező bevándorlók honosíthatták meg a földművelést a mai Anglia területén - derül ki egy nemrég megjelent tanulmányból.
Ha a franciák nem lettek volna, akkor a britek még mindig vadászó-gyűjtögető életmódot folytatnának – ironizált a tanulmányt ismertető New Scientist.
Mark Collard, a kanadai Simon Fraser Egyetem kutatója és munkatársai az ősi brit csontok, faanyagok, és gabona magvak radiokarbonos elemzéseit vizsgálták meg, amikből az egykori népsűrűség változásaival kapcsolatban tudtak levonni következtetéseket. Kiderült, hogy a helyi népesség 6000 évvel ezelőtt, mindössze 400 év alatt, a földművelés helyi megjelenése után megnégyszereződött.
Collard tanulmánya (Radiocarbon evidence indicates that migrants introduced farming to Britain) szerint egy ilyen népességrobbanás kizárja, hogy a földművelést a bennszülött lakosság, másoktól függetlenül fejlesztette ki. A cseréptöredékek, és sírtípusok arra utalnak, hogy az első bevándorlók a mai Franciaország északnyugati részéről érkezhettek, és 100 évvel később egy újabb hullám követte őket északkelet-Franciaország területéről, akik aztán Skóciában telepedtek le.