Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Népköztársasági nosztalgia Mongóliában

2009. november 26. 11:21 Szilágyi Zsolt

<

Mongólia válaszúton

E rövid áttekintés talán elég volt ahhoz, hogy megérthessük, milyen sajátos jellemzői vannak a mai mongol államnak. A gazdaságról még nem beszéltünk, hiszen elég, ha csak megemlítjük a déli szomszéd, Kína jelenlétét, amely napjainkban már nem csak regionális, de nagyhatalmi pozícióra is tör, s ebben talán legfontosabb fegyvere gazdasági potenciálja.



Gazdasági értelemben Mongólia számára Kína közelsége áldás és átok is egyben. A kínai gazdaság szinte kielégíthetetlen nyersanyagigénye komoly lehetőségeket rejt a mongol gazdaság számára. Mongólia jelentős készletekkel rendelkezik nemesfémek és egyéb ásványkincsek tekintetében. Nagy mennyiségű szén, arany, vas és más nemes- és színesfém található területén. Ezek a nyersanyagok alapvető fontosságúak a kínai ipar számára, ugyanakkor kitermelésük az infrastruktúra hiánya, a beruházások jelentős tőkeigénye stb. miatt nehézségekbe ütközik. Az egyre szorosabbá váló gazdasági kapcsolatnak köszönhetően Mongólia egyre inkább rászorul déli szomszédja támogatására, befektetéseire. Bár a kormányzat mindent elkövet annak érdekében, hogy a közel hetven éves politikai függést, amely az országot a Szovjetunióhoz kötötte, ne váltsa fel a Kínától való gazdasági függés korszaka, ebből a csapdából elég nehéz kitörni.

Hiába termelne ki az állam akár harmadik országbeli befektetők bevonásával jelentős szénhidrogén- vagy színesfém készleteket, azokat csak Oroszországon vagy Kínán keresztül lenne képes szállítani, vagy ott kellene értékesítenie. Ez azonban olyan feltételrendszert hoz létre, amelyben az említett két országból érkező befektetők előnyben vannak másokkal szemben. Az Orosz Föderáció napjainkban még mindig Mongólia második legfontosabb gazdasági partnere, s bár az EU, az USA, Kanada és az ázsiai térség jelentős gazdasággal rendelkező államai, így a Koreai Köztársaság és Japán is fontos szerepet játszik, részesedésük mégis eltörpül a kínai szerepvállalás mellett. Ez a jelentős gazdasági befolyás bizonyos esetekben a mongol kormányzat politikai lépéseit is befolyásolhatja, akár a nemzetközi, akár a belpolitikai kérdésekre gondolunk.

A mai kérdés az, hogyan sikerül Mongóliának gazdasági és politikai függetlenségét is megóvnia, és hogy miként tud kölcsönösen előnyös szerződéseket kötni északi, vagy déli szomszédjával úgy, hogy se a hetven éves szovjet befolyás, se a kétszáz éves mandzsu (kínai) jelenlét rémképe ne fenyegessen.


Bibliográfia

- Batbayar, Baterdene. 1996. XX. Juunii Mongol. Ulanbaatar. (A XX. század Mongóliája)
- Batbayar, Cedendambiin. 2002. Mongolia’s Foreign Policy int he 1990’s: New Identity and New - Challenges. Ulaanbaatar, Institute for Strategic Studies.
- Batbayar, Cedendambiin. 2006. Mongol ba ix gürnüüd XX. Juunii exiin xagast. Ulaanbaatar. (Mongólia és a nagyhatalmak a XX. század elején)
- Batčimeg, Miggeddor¤. 2005. Future Challenges for the PRC and Mongolia: A Mongolian Perspective. In China Brief Vol. 5., Issue 10. http://www.jamestown.org
- Blagov, Sergei. 2005. Mongolia Drifts Away From Russia to China. In China Brief Vol. 5., Issue 10. http://www.jamestown.org
- Campi, Alicia. 2005. Sino-Mongolian Relations from Beijing’s Viewpoint. In China Brief Vol. 5., Issue 10. http://www.jamestown.org
- Enxtöwšin. B. – Očir. A. 2004. Mongol Ulsiin tüüx. 5. Ulaanbaatar.
- Kovács Attila Endre. 2001. A Mongol rendszerváltás és társadalmi háttere. In: Orientalista Nap 2000. Budapest, pp. 96-106.
- Kovács Attila Endre. 2001. A mongol demokratizálódás rövid története. In: Új keleti szemle. 3. évf. 1-2. Budapest, pp. 48-68.
- Rossaabi, Morris. 2005. Modern Mongolia. From Khans to Comissars to Capitalists. Berkely, University of California Press.
- Šurtuu, D. 2005. Xyatadiin šine diplomat bodlogo ba mongol-hyatadiin xarilcaa. In unuugiin Xyatad Vol. 1. Ulaanbaatar. 12-17.
- Szilágyi Zsolt: A buddhista egyház a modern mongol társadalomban. In Keréknyomok No. 4. A tan Kapuja Buddhista Főiskola, Budapest 2008, pp. 60-73.
- Wang Wei-fang. 2005. „Pan-Mongolism” and U.S.-China-Mongolia Relation. In China Brief Vol. 5., Issue 10. http://www.jamestown.org

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Népköztársasági nosztalgia Mongóliában

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra