Múltlopással vádolja szomszédjait Irak
2009. október 21. 09:13
Múlt vasárnap Irak azzal vádolta meg szomszédos államait, hogy azok a 2003-as amerikai invázió óta szisztematikusan kirabolták levéltárait, és magukkal vitték az ország történetének legértékesebb, több száz éves dokumentumait is.
A levéltári anyagok 60 százalékának, azaz több tízmillió dokumentumnak veszett nyoma, és szintén sok semmisült meg vízkárok vagy tüzek miatt - ez utóbbi a leginkább Bagdad óvárosában álló épületet érinti. A Nemzeti Levéltár igazgatója, Szaad Iszkander szerint történeti dokumentumaikat a csempészek vagy a különböző pártok, illetve a szomszédos országok vitették el. Szerinte ez nem csak vádaskodás: bizonyítékuk van azzal kapcsolatban, hogy a dokumentumok a szomszédos országokban vannak.
Elmondása szerint ezek között ősi térképek, vagy éppen az olajkitermelésről, az öntöző csatornákról, és a határokról készített hivatalos megegyezések is szerepelnek. A szomszédos országoknak ezért kiemelt érdekük volt, hogy olyan gyorsan elvigyék ezeket, amint lehetett. Emellett szintén nyoma veszett azon ellenzéki csoportok iratanyagainak is, akik Szíria, Irán, Libanon, vagy épp Szaúd-Arábia rezsimjei ellen szervezkedtek Irakban.
Az alkudozások már megkezdődtek: az Egyesült Államok jövőre tízmillió dokumentumot adhat vissza majd, amelyek többek közt az iraki zsidó közösség történetét érintik. Ez azért is fontos, mert bár a történelem során Irakban népes zsidó közösség élt, Izrael megalakulásával tömegesen távoztak az országból, és közösségük históriája feledésbe merült.