Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Még egyszer a reneszánszról Keszthelyen

2009. július 13. 15:24 MTI

A reneszánsz korból származó értékes kincseket, múzeumi tárgyakat, okleveleket, hiteles Corvinákat, a keszthelyi és hévízi Festetics-kódexet, majolikákat, 15. századi kályhacsempéket mutatnak be a keszthelyi Festetics Kastélymúzeum márványtermében nyílt kiállításon.

<

A Reneszánsz Évben, 2008-ban már több kiállítással, rendezvénnyel emlékeztek a 14-16. századra. A Még egyszer a reneszánszról című kiállítás 14 állami és egyházi intézmény összefogásával valósult meg; a Helikon Kastélymúzeumban őrzött tárgyak mellett a különböző intézményekből kölcsönzött relikviákat is bemutatják - mondta el Czoma László igazgató.

Az írásos emlékek, oklevelek hiteles képet adnak Mátyás korából. Az 1462. február 10-én keltezett oklevélben azt tudatja Mátyás király, hogy megbocsátja Mogyorókeréki Elderbach Bertol Verőcei Istvánnak az összes eddig ellene és az ország lakosai ellen elkövetett méltánytalanságokat, hatalmaskodásokat, kártételeket. Egy másik, 1468. szeptember 28-án keltezett oklevélben pedig arra tesz ígéretet Mátyás, hogy többször nem fog rendkívüli adót beszedetni. A merített papíron a király elmosódott aláírása mellett 18 viaszpecsétnyomó is látható.

Az írásos dokumentumok mellett számtalan értékes tárgyi emlék is látható a kiállításon: antik érmekkel, bányász-, vadászjelenetekkel díszített arany- és ezüstserlegek, a 15. század második feléből származó virág- és rozettadíszítésű kályhacsempék. Az egyházi emlékek között bársony, brokát, fémszálas hímzéssel készült miseruhák, aranyozott, ezüstözött kenyérosztó tálak is találhatók. Különlegességnek számítanak a reneszánsz korában művészi igényességgel készült időmérők, az 1520 körül Lyonban készült toronyalakú asztali óra, az aranyozott sárgaréz és acél asztronómiai óra. Az elefántcsont és sárgaréz doboznapóra iránytűvel még 1630 körül készült a nürnbergi Tücher-család műhelyében, a kereszt alakú irányítós napórát pedig 1594-ben Münchenben készítették sárgarézből.

A kiállítás október végéig lesz látható a Helikon Kastélymúzeumban.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Még egyszer a reneszánszról Keszthelyen

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra