Megtalálták a legendás japán királynő sírját
2009. június 3. 08:50 The Daily Telegraph
A japán régészek minden bizonnyal felfedezték a legendás Jamatai királyság úrnője, Himiko temetkezési helyét, ám ennek igazolása egyelőre lehetetlennek tűnik, mert a császári ház dinasztikus okokra hivatkozva minden régészeti feltárást megtiltott a helyszínen.
A Japán Történelem Nemzeti Múzeuma kutatói múlt vasárnap a Japán Régészeti Szövetség 75. ülésén számoltak be arról, hogy a szigetország középső részén található ősi főváros, Nara közelében, Szakurai városában felfedezett temetkezési domb Himiko királynő sírját rejtheti.
A régészek korábban azzal érveltek, hogy a tradicionálisan kulcslyuk alakú, negyedik században épített sír túl modern lehetett Himikónak. A Harunari Hideki professzor által vezetett kutatócsoport azonban a közelben i.sz. 240 és 260 között készített agyagtárgyakat fedezett fel, ezek léte pedig azért fontos, mert az egykori források szerint Himiko 250 körül halhatott meg. A sír különben igencsak tekintélyes: 280 méteres hosszúságával háromszor olyan hosszú, mint a térség többi temetkezési helye.
Harunari szerint Himiko fontos része a japán történelemnek, hiszen ő volt az ország első királynője (ennek hosszát azonban nem ismerjük), és a mostani kutatásnak elsősorban azt kell eldöntenie, hogy Himiko tényleges uralkodónő, vagy inkább egyfajta sámánszerű vezető lehetett. Mindezt a régészek könnyedén bebizonyíthatnák, de az ásatások megtiltásával ez egyelőre lehetetlennek tűnik.
A vizsgálatok leállítására azért került sor, mert a régészeti leletek bizonyító erejével akár a császári ház eredetét is kétségbe vonhatják: a hivatalos elképzelések szerint a jelenlegi uralkodó is Himikótól származik. Ezt a mítoszt pedig senki sem bolygatná szívesen.