Kiosztották a műemléki világnap díjait
2009. április 18. 12:08 MTI
A műemléki világnap, április 18. alkalmából pénteken adták át Pécsett a műemlékvédelmi szakma díjait, valamint a műemlékek és a régészeti örökség megóvása érdekében kifejtett kiemelkedő munkát elismerő miniszteri kitüntetéseket; a díjazottakról a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) tájékoztatott.
A Műemlékek és Műemléki Együttesek Nemzetközi Tanácsa, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága ICOMOS-díjat adományozott a margitszigeti domonkos kolostor maradványainak gondos helyreállításáért és rombemutatásáért, valamint a VI. kerületi Jókai utca 6. szám alatt található irodaépület megőrzéséért és gondos helyreállításáért, amelynek következtében a második világháborút követő időszak modernizmusának kiemelkedő példája maradhatott. Ugyancsak ICOMOS-díjban részesült a Fővárosi Állat- és Növénykert az évtizedek óta folyó kiemelkedő színvonalú műemlék-helyreállítási, karbantartási munkákért.
Citrom-díjat kapott az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságától az I. kerületi Várkertbazár, mert évtizedek óta tartó elhanyagolt, felújítása, hasznosítása eddig elmaradt. Szintén Citrom-díjban részesült a kaposvári Zárda utca 8. számú épület a szakszerűtlen helyreállításért és bővítésért, és ezt az "elismerést" kapta a kisterenyei Fűtőház védett épületének tartós elhanyagolás utáni, engedély nélküli lebontása is.
A műemlékvédelemért Forster Gyula-díjban részesült Baliga Kornél Ferenczi Noémi-, Podmaniczky- és Europa Nostra-díjas építész, belső építész a hazai műemlék-helyreállítások területén végzett 25 éves tevékenységéért. Ezt a kitüntetést kapta Arnóth Ádám építészmérnök műemlék-felügyeleti és tervtanácsi munkája a műemlékvédelem szakmai színvonalának emelése érdekében végzett tevékenységéért, valamint Németh István építészmérnök a Vas megye gazdag műemlékállományának megőrzése érdekében tervezőépítészként és főépítészként kifejtett munkásságáért.
Forster Gyula-emlékéremmel tüntették ki a Csepeli Munkásotthon Alapítványt a fővárosi védettségű épület szecessziós színháztermének szakszerű, igényes felújításáért; László János fotóst Magyarország épített és régészeti emlékeinek dokumentálása, légi felvételeken történő megörökítése és széles körben hozzáférhetővé tétele elismeréseként; Lánczi Andrást a magyarországi víztornyok védelme, felmérése, dokumentálása és széles körben történő ismertté tétele érdekében kifejtett munkájáért; a Pannonhalmi Bencés Főapátságot az épületegyüttes három évtizede tartó felújítása, fejlesztése során a műemléki értékek iránt tanúsított érzékenységért, a modern építészeti alkotásoknak a műemléki együttessel harmonikus egységet alkotó kialakításáért, valamint Tóth Tibor berekböszörményi református lelkészt a gondjaira bízott egyházi műemléképületek példát mutató menedzseléséért.
Megosztva részesült Forster Gyula-emlékéremben Szentgáli Ádám villamosmérnök és Holakovszky László gépészmérnök a történeti romemlékek virtuális rekonstrukcióinak a rommaradványokra szerkesztett bemutatását lehetővé tevő eszköz, a kronoszkóp kifejlesztésért.
A régészeti örökség megóvásáért Schönvisner István-díjjal ismerték el Pálóczi Horváth András kandidátus, tanszékvezető egyetemi tanár munkásságát a középkori Magyarország keleti eredetű nemzetiségeinek régészeti és történeti kutatásában, a középkori környezetrégészet modern módszereinek meghonosításában. Ugyanezt a díjat kapta Zsidi Paula régész, az Aquincumi Múzeum igazgatója, a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) főigazgató-helyettese Aquincum polgárváros kutatásában, tudományos feldolgozásában, a BTM hatalmas volumenű megelőző feltárásainak megszervezésében, a fiatal szakemberek pályára állításában, az Aquincumi Múzeum irányításában elért kiemelkedő eredményeiért.
Schönvisner István-emlékérmet kapott Baráz Csaba minerológus, a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága oktatási szakreferense az Európában is egyedülálló kaptárkövek kialakulásának kutatása és kulturális fontosságának tudatosítása, az őskori és középkori várkutatás, valamint a Bükk-vidék egyéb kulturális örökségének felmérése, feltárása és népszerűsítése terén szerzett érdemeiért.
Ezt az elismerést kapta Kaposvári Gyöngyi irodalomtörténész, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Igazgatósága igazgató-helyettese a megye kulturális örökségi értékeinek megóvásában, látogatottságuk növelésében és széles körben történő megismertetésükben játszott kiemelkedő múzeumpedagógiai és szervezői tevékenységéért; Kőnig Frigyes festőművész, egyetemi tanár, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora a kulturális örökség emlékeinek a képzőművészet eszközeivel történő bemutatásáért és a nagyközönséget vonzó, könnyen befogadható módon történő közvetítéséért; valamint Pálffy Sándor restaurátor, a Laczkó Dezső Múzeum munkatársa Veszprém megye régészeti lelőhelyeinek figyelemmel kíséréséért, rendszeres állapotjelentések készítésért, az ott található emlékanyag megőrzésében játszott szerepéért.
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Dercsényi Dezső-sajtódíjában részesült Gál Ildikó, az Inforádió szerkesztő-riportere.