Őseink több hullámban érkezhettek Afrikából
2009. március 27. 13:46 MTI
Több hullámban vándoroltak ki a modern ember ősei az afrikai kontinensről - erre a következtetésre jutott egy ausztriai kutatócsoport, amely eredményeit az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) jelentette meg.
Már korábban is számos tudományos feltevés született arról, hogy mikor és pontosan hogyan zajlott az a migráció, amelynek során az emberelődök benépesítették a többi kontinenst.
A Gerhard Weber paleoantropológus által vezetett Virtual Anthropology nevű kutatócsoport a korai modern ember, a Neander-völgyi és a még korábban élt Homo erectus koponyáiró készített összesen kétszáz háromdimenziós digitális modellt, majd ezeket a számítógépen ötszáz mérési pont alapján összehasonlította. A kutatók meglepetésére az derült ki, "hogy a korai modern ember koponyái sokkal inkább különböznek egymástól, mint a két korábbi emberelődéi" - mondta Gerard Weber.
Weber és kollégái ebből arra következtetnek, hogy az Afrikából származó korai modern ember egynél több populációja lehetett a mai ember őse. "Egyetlen kivándorlási hullám helyett az elmúlt százötvenezer év alatt több ilyen hullám indulhatott útjára Afrikából" - állítja Weber. Lehetséges, hogy ezek során nem csupán a Közel-Keleten át vezető utat választották, hanem a Gibraltári-szoroson is átkeltek.