Szétrohadtak az őskori hajók
2009. március 24. 11:06
Európa legrégibb kőkori hajói a helyi régészeti hatóságok gondatlansága és anyagi csődje miatt magukra hagyva rohadtak szét egy részben összeomlott fészerben - derített rá fényt a német sajtó.
Szenzációs felfedezés volt, amikor hét évvel ezelőtt, Stralsundhoz közel két, 7000 éves fából készített hajó, és egy harmadik, nagyjából 6000 éves vízi jármű maradványait fedezték fel. Mostanra azonban a helytelen tárolás miatt a régészeti kincsek szinte teljesen elpusztultak - derült ki egy nemrég tartott állagfelmérésből. A helyi történeti múzeum igazgatója, Andreas Grüger szerint ez nem csak Németország, hanem az egész világ számára kulturális katasztrófát jelent.
A hajókra mostanáig a kulturális kincsek és műemlékek konzerválására és megőrzésére szakosodott hatóság felügyelt, ám ahogy arra a német sajtó is fényt derített: a szervezet pénzhiány miatt a megfelelő múzeumi tér helyett egy városszéli fészervebe zsúfolta a leleteket. A helyi hatóságok és örökségvédelem inkompetenciáját példázza az is, hogy kiderült: a levéltárban egerek rágták szét az iratokat, egy másik rajtárban pedig csőtörés tette tönkre az értékesebbnél értékesebb tárgyakat.
Bár már a tárolás első két évében is nagyon sok sérülés érte a hajókat, az igazi károk akkor következtek be, amikor 2004-ben a fészer részben összeomlott. Az őskori vízi eszközök azóta is ott vannak, és senki nem gondoskodott megfelelő védelmükről, vagy elszállításukról. A hajókat a múlt heti bejelentéssel párhuzamosan Berlinbe küldték, ahol egyetemisták vizsgálják, hogy miként lehetne megmenteni a hét évvel ezelőtt kiváló állapotban feltárt maradványokat.