Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Összecsapásokkal emlékeztek a drezdai tragédiára

2009. február 15. 10:55 MTI

A szélsőjobboldal elleni demonstrációvá vált az a megemlékezés, amelyet szombaton tartottak Drezdában a második világháború végén a város ellen intézett, több tízezer halálos áldozatot követelő szövetséges légitámadás 64. évfordulója alkalmából.

<

Az áldozatokra való békés emlékezést - akárcsak az elmúlt években - ezúttal is szélsőjobboldali csoportok zavarták meg. Szerte az országból több mint ötezer neonáci érkezett a szászországi tartományi fővárosba, hogy egyfajta "gyászmenetként" meghirdetett tüntetés keretében tiltakozzon az amerikai, illetve brit légierő 1945 februári bombázásai ellen, s ily módon fejezze ki szolidaritását az áldozatokkal. A tartományi parlamentbe bejutott neonáci Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) háborús bűncselekménynek tartja a támadást, s egyfajta "holokausztról" beszél.

Egy pártok felett álló szövetség felhívására ugyanakkor több mint tízezren gyűltek össze a városban, hogy a békés megemlékezés mellett állást foglaljanak a neonáci felvonulás ellen. A menetben ott volt egyebek között Richard Weizsäcker volt államfő, Franz Müntefering szociáldemokrata pártelnök és Charlotte Knobloch, a Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnöke. A hatóságok több ezer rendőrt helyeztek készültségbe Drezda belvárosában, hogy megakadályozzák az összecsapásokat. Ennek ellenére már kora délután összetűzésekre került sor a rendőrök és a hírek szerint a neonácikra rátámadó balos csoportok között.

Az 1945. február 13-ról 14-re virradó éjszaka, illetve 14-én a szövetségesek három hullámban végrehajtott légitámadása valósággal lerombolta a Németország egyik fő ékszerének tartott Drezdát. A 772 brit és 311 amerikai repülőgép összesen több mint hétezer tonna bombát dobott a városra, amelynek belső, mintegy 12 négyzetkilométernyi területe teljesen elpusztult, további 3 négyzetkilométer erősen károsodott, csaknem 25 ezer otthon semmisült meg. Mivel a támadás idején a városban nagyszámú menekült is tartózkodott Németország keleti részből, a halottak számát nem tudták pontosan megállapítani. Az áldozatok becsült száma 25 ezer és 135 ezer között van. Az NPD ugyanakkor a közelmúltban azzal állt elő, hogy a támadás több mint 250 ezer halálos áldozatot követelt.

A békés megemlékezések egyébként már pénteken este megkezdődtek, amikor a város vezetői, illetve a németországi amerikai, illetve brit nagykövet együttesen koszorúzta meg az áldozatok emlékművét. Az emlékezéssel egy időben a német kormány két tagja is sürgette a neonáci NPD betiltását. Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter annak a nézetnek adott hangot, hogy a szélsőjobboldali párt a "szervezett és agresszív neonácizmust" testesíti meg, s az alkotmányos rend ellen tör. A külügyminiszter a szélsőjobboldal, az idegenellenesség és az antiszemitizmus elleni harcot össztársadalmi feladatnak nevezte. A keleti tartományok újjáépítéséért felelős Wolfgang Tiefensee miniszter pedig úgy vélte, hogy a szélsőjobboldal ellen nem elég csak békésen tüntetni.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Összecsapásokkal emlékeztek a drezdai tragédiára

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra