Csontvázak mesélnek a Leégett Városról
2009. január 27. 15:38 MTI
Félszáz, ötezer éves csontvázra bukkantak egy olasz-iráni régészeti expedíció tagjai, akik az úgynevezett Leégett Városban végeznek feltárásokat; a leletek segítségével megállapíthatják a település egykori lakosainak várható élettartamát, betegségeit.
Shahr-i Sokhta Irán délkeleti részén, Zábol városától 57 kilométerre fekszik. A város alapítását i.e. 3200-re datálják a tudósok. Egykor 150 hektáros területet foglalt el, s az urbanizáció hajnalának egyik legnagyobb városa volt. Háromszor égett porig, s háromszor épült újjá, míg i.e. 2100-ben végleg elnéptelenedett. Ez időtől fogva nevezik a Leégett Városnak.
Az 52 csontvázra a decemberben kezdődött legújabb, immár 12. ásatási szezonban, az ősi nekropolisz feltárása során bukkantak. A tucatnyi gyermekcsontváz között egy újszülötté is található. A korábbi ásatási szezonokban is igen magas volt a gyermekcsontvázak aránya, ami a fertőző betegségek elterjedt voltára utal.
A feltárt sírokból néhány "idős" ember földi maradványa is előkerült: a három nő és négy férfi 45 és 60 éves kor között távozott az élők sorából. "E csontvázak segítségével megállapíthatjuk, hogy mekkora volt a születéskor várható életkor a városban" - jegyezte meg a felfedezéssel kapcsolatban Farzad Foruzanfar, az expedíció vezetője.