Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Régészeink európai színvonalon dolgozhatnak

2008. december 5. 07:46

A Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat munkatársai 2008. december 4-étől 10, speciális Volkswagen Mixto kisbusszal indulhatnak a múlt nyomába, a régészeti lelőhelyekre. A gépjárműveket Virágos Gábor, a KÖSZ főigazgatója mutatta be a sajtó képviselőinek, aki hangsúlyozta: a KÖSZ régészei mostantól európai színvonalon dolgozhatnak majd. Az autók közül több a szervezet regionális központjaiba kerül, a speciális kisbusz elsőként december 5-én, pénteken az újonnan nyíló szombathelyi központban kerül átadásra.

<

A főigazgató a Szakszolgálat legérdekesebb régészeti projektjeiről beszámolva kiemelte: 2008-ban az egyik legnagyobb feladat a Budapest-Pécs közötti M6-os autópálya területén végzett munka volt. Paks-Cseresznyésmező területén a régészek feltárták a középkori Akalacs helység templomát, a templom körüli temetőt, valamint előkerült, az egykori település központja is, ahol a régészek egy agyagedénybe rejtett 14. századi éremkincs leletre bukkantak. A feltárt középkori sírokból előkerült párták, ruhakapcsok alapján pedig a KÖSZ munkatársainak az egykori viseletet is sikerült rekonstruálni.



A Bátaszék melletti lelőhelyen a feltárás eddigi eredményei alapján feltételezhető, hogy egy, az egykori limes út mentén elhelyezkedő római útállomás került elő. Itt a fémkereső műszerek módszeres alkalmazásának is köszönhetően nagyszámú éremleletet találtak. Még egy érdekes lelet tanúskodik Bátaszéken a múltról, egy agyagtéglában ugyanis lenyomatként megőrződött egy gyermek lábnyoma.

A Biatorbágy területén épülő lakópark területén újabb gazdag lelőhelyre bukkantak, az eddig feltárt régészeti objektumok öt különálló régészeti korszakba sorolhatók: ott a neolitikum, bronzkor, késő vaskor és római kor mellett még az avar kor emlékei is megtalálhatók. Az öt különálló régészeti korszak mindegyike telepként jelentkezik, közülük három (a kelta, a római kori és az avar) rendkívül intenzív formában. Hasonlóan kiemelt beruházás azt M43-as út lelőhelyeinek megelőző régészeti feltárása, amit várhatóan 2009 első felében fejeznek be a KÖSZ munkatársai.

Virágos Gábor elmondása szerint az új autókat minden bizonnyal sok lelőhelyen bevethetik majd, ezek közül az egyik legnagyobb projekt a kecskeméti Mercedes-beruházás területén folyik majd.

A hazai régészeti feltárások mellett a főigazgató megemlítette a szervezet távol-keleti vállalkozását is: a kambodzsai-magyar örökségvédelmi és idegenforgalmi megállapodás keretében ugyanis magyar szakemberek vesznek részt a 10. századi khmer királyi székhely, Kohker föltárásában. Virágos Gábor a másik ázsiai projektről érdeklődve arról is beszámolt, hogy a zanglai Kőrösi Csoma Sándor kolostorában végzett kutatás eredményeit december folyamán egy sajtótájékoztató keretében mutatják be az érdeklődőknek.

A főigazgató végezetül beszámolt a Magyar Nemzeti Múzeumban decemberben nyíló kamara kiállításról, ahol németországi, türingiai kollégáik mellett a KÖSZ is bemutathatja az autópálya ásatások egy-egy érdekes leletét.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Régészeink európai színvonalon dolgozhatnak

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra