Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Ókori településeket tártak fel Törökországban

2008. szeptember 22. 13:02

Ókori települések maradványait tártak fel a kelet-törökországi Malatyában. A nemzetközi expedíciót irányító Marcella Frangipane professzor szerint hét egymásra rakódott réteget tártak fel, amelyek közül a legkorábbi a kalkolitikumból (úgynevezett kőrézkorból) származik, a legrégebbi pedig a római korból.

<

Így kerültek felszínre Aslantepe maradványai is. A várost i.e. 5000 körül alapították és i.e. 712-ig marad fenn, amikor az asszírok lerohanták a települést, amely hosszú időre elnéptelenedett. Később, i.sz. 500 és 600 között római falu volt itt, majd bizánci nekropolisznak adott helyet.

Aslantepében épült fel a világ első palotája i.e. 3350-ben - az épületkomplexumból raktárakat, folyosókat, az udvart, valamint egy szentélyt tártak fel. Az épület falait csodálatos festmények díszítik - a tervek szerint a helyszínen szabadtéri múzeumot hoznak létre, amely Malatya idegenforgalmi nevezetességévé válhat.

A régészek megtalálták a városfalakat, amelyek i.e. 2900-2800 körül védték a települést az ellenségtől. Előkerültek hettitakori építmények is, így az oroszlános kapu, amelynek a bejáratát az állatok királyának szobra őrzi. A kapu mögött pedig egy nagy épületet fedezték fel, amelynek korát 5-6 ezer évesre becsülik.

Marcella Frangipane szerint a régészek a továbbiakban szeretnék megtalálna és feltárni Aslantepe két kora bronzkori rétegét is.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Ókori településeket tártak fel Törökországban

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra