Középkori leckék a klímaváltozás ellen
2008. július 17. 14:20 The Guardian
Bár a középkori környezethasznosítás nagyon sokban eltért a mai kor módszereitől, mégis alapvető dolgokat tanulhatnánk az akkor élt emberektől - derült ki a 14. Nemzetközi Medievisztikai Kongresszuson, ahol 1500 kutató tanácskozott az ezer évvel ezelőtti klímaváltozás mai párhuzamairól.
<
A 600 és 1500 közötti időszak kutatói abban megegyeztek, hogy bár az akkori emberek nagyon féltek a járványoktól és az apokalipszistől, mégis egészségesebben álltak a természeti katasztrófákhoz és a furcsa időjáráshoz. Éppen ezért sokkal szorosabb kapcsolatban éltek a természettel, és jobban kezelték az árvizeket, és más természeti csapásokat, mint a mai emberek.
A feljegyzésekből - ahol bár az eseményeket lejegyezték, az okukat mégsem tudták - később nagyon jól használható tapasztalatgyűjteményt alakítottak ki - ezt igazolták a konferencia előadásai is, amelyek a középkori városok tiszta levegőjét garantáló törvények mellett bemutatták a magyarországi illetve firenzei árvizek elleni hatékony védekezést is.
Dr. Axel Müller, a rendezvény szervezője szerint nem kell történésznek lenni ahhoz, hogy megértsük az előadásokat. Erre a legjobb példa Rievaulx ciszterci apátsága, amelyben a legutóbbi árvíz sem tudott kárt tenni, míg a nemrég épült látogatóközpontot a folyó egyszerűen elmosta. Ilyen Tewkesbury is, ahol az apátságot és az óvárost a mai napig nem fenyegeti árvíz, míg a modern városrészt minden alkalommal elborítja a víz.
A Guardian helyszínen jelenlévő tudósítója ennek ellenére a legérdekesebbnek a bélgázokkal kapcsolatos szeminárium témáját tartotta, amely a kéziratokban, kódexekben és ősnyomtatványokban kereste a szeles esetek nyomait.