Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kiszámolták a román nemzeti egység árát

2006. október 26. 13:15

<

Kölcsönös előnyök és hátrányok

A megkérdezettek egy része ugyanakkor úgy vélte, hogy esetleges európai uniós támogatásokkal csökkenhetne a Cotidianul által becsült összeg, egy moldovai közgazdász pedig csupán 12 milliárd euróra taksálta a költségeket. Többen az egyesülés lehetséges pozitívumaira is rámutattak, azaz hogy Moldova is jobban vonzaná a külföldi tőkét, és hogy nem szabad megfeledkezni az ország gazdasági potenciáljáról sem. Az egyesülés pedig mindenképpen egy erősebb Romániát és nagyobb piacot eredményezne.

Mások nagyobb lelkesedéssel nyilatkoztak az elképzelt egyesülésről - egy parasztpárti parlamenti képviselő szerint a kiszámított összeg túl kicsi ahhoz képest, mekkora értékkel bírna egy ilyen történelmi tett Románia és Európa számára. Egy nagy-románia párti politikus úgy vélekedett, hogy egy ilyen célra semmilyen összeg sem túl nagy, és hogy a Pruton túli románok és a `román lélek értékeit` is számításba kell venni.

Moldova nemzetiségi összetétele

A szerkesztők a vélemények ismertetése mellett kiemelték az egyesülés néhány lehetséges kockázatát is. Számításba kellene venni a szervezett bűnözés megnövekedését, az infláció megugrását, a belső migráció megélénkülését (Románia gazdagabb területei felé), Transznisztria megoldatlan problémáját, valamint az oroszajkú lakosság integrációjának lehetséges kudarcát (ami a balti államokban is komoly problémaként jelentkezik).

Azonban az előnyökről sem feledkeztek meg: Moldova mezőgazdasági termeléséről, az Oroszország és Ukrajna felé irányuló kereskedelem bővüléséről, valamint az "új román tartományokba" érkező befektetések lehetséges növekedéséről. Transznisztria ugyanakkor egyszerre jelenik meg pozitívumként és negatívumként: szakadár kormányzata, az orosz katonai jelenlét és a jelentős orosz és ukrán népesség (a helyi lakosság közel 60%-a) nem könnyítené meg az egyesülést, ám gazdaságilag mindenképpen előnyös lenne integrálása, hiszen az elemzők szerint a szovjet időszak örökségeként épp erről a problémás területsávról származik Moldova GDP-jének 40%-a.

Ám a transznisztriai problémához vagy az anyagi áldozatokhoz képest pillanatnyilag jóval nagyobb és leküzdhetetlenebbnek tűnik egy kevésbé kézzelfogható, de mégis valóságos akadály - mégpedig a moldovaiak jó részének idegenkedése a román nemzeti egységtől. Ez nemrég - 1991 óta a sokadik alkalommal - látványosan is megnyilvánult: miután Traian Basescu román elnök úgy fogalmazott, hogy Moldova Románián keresztül csatlakozhatna az Európai Unióhoz, Vladimir Voronin moldovai elnök kijelentette, hogy Besszarábia sosem fog egyesülni Romániával.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kiszámolták a román nemzeti egység árát

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra