Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A Mediciek titkát rejti Botticelli képe

2010. december 2. 11:46

Botticelli Tavasza gyönyörű, titokzatos kép, és a kritikusok az utóbbi 200 évben ízlésük szerint értelmezni próbálják a virágos réten, a gyümölcsökkel teli fák előtt álló alakokat. A legismertebb az a magyarázat, amely a kép jobb sarkától elindulva februártól szeptemberig egy-egy hónappal azonosítja a figurákat.

<

Enrico Guidoni, a római Sapienza egyetem művészettörténész tanára Botticelli művét politikai szempontból közelíti meg: szerinte a kép Lorenzo Medici Itáliára vonatkozó stratégiáját ábrázolja.

Az 1480-as években Lorenzo hatalma kiterjesztéséhez szövetségesül VIII. Ince pápát választotta, és létrehozott egy Mantova-Firenze-Róma tengelyt, amelyhez hozzá akarta kapcsolni a fontosabb tengeri városokat és Észak központját, Milánót. A festmény tehát azokat a városokat ábrázolja, amelyeket ez a titkos, már megkötött vagy hamarosan megkötendő szerződés fűz össze.

És éppen a szerződés titkossága tette szükségessé a szimbolikus megjelenítést - véli Guidoni, aki a nominalisztikus elmélet alkalmazásával jött rá minderre. Szerinte az eddig Zefírnek, azaz februárnak tartott figura tulajdonképpen Bolzano, ahol télen a bóra fúj, a március, vagyis a tavasz, amely latinul Ver, Velence, a Flora Firenze, a szeptember - Merkúr hónapja - Milánó. A három grácia Pisa, Nápoly és Genova. Ámor pedig, akire a képmagyarázók eddig nem fordítottak különösebb figyelmet - visszafelé olvasva - Róma.

Ha így van is, Lorenzo víziója nem valósult meg. A halál és VIII. Károly francia király csapatai megakadályozták az álom beteljesülését.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A Mediciek titkát rejti Botticelli képe

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra