Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A világtörténelem legnagyobb hazugsága

2005. szeptember 19. 10:45

<

Vietnami következmények

Az ország történetében mindössze két elnöknek kellett alávetnie magát a kongresszusi felelősségre vonásnak: Andrew Johnsonnak 1868-ban és Bill Clintonnak 1999-ben. A szenátusi vizsgálat után mindkettejüket felmentették. Azt az öt embert viszont, akik a betörést elkövették, börtönbüntetéssel sújtották. Összesen 40 állami hivatalnokot ítéltek el a Watergate-ügyben. Richard Nixonnak később sikerült visszanyernie politikusi tekintélyét. 1994-ben halt meg.

A Watergate-ügynek fontos következményei voltak Amerikában és a világ többi részén egyaránt. Bár az Egyesült Államokban jócskán megrendült az embereknek az elnöki tisztségbe vetett bizalma, a végső egyenleg mégis pozitív. A nemzet - demokratikus berendezkedésének hála - átvészelte az alkotmányos válságot, mely inkább megerősítette, semmint meggyengítette a "biztosítékokra és ellensúlyokra" (checks and balances) épülő angolszász közjogi rendszert. Az emberek láthatták: Amerikában senki sem helyezheti magát a törvények fölé - még az elnök sem.

Nixon lemondása minden bizonnyal befolyásolta a vietnami háborút is. Nixon mindig azt ígérte a dél-vietnamiaknak, hogy ha az északiak megsértik a párizzi békeszerződést, Saigon segítségére siet. Lemondásával senki sem maradt, aki beváltsa az ígéretet. 1975-ben az északiak offenzívába kezdtek, s a beígért amerikai segítségnyújtás elmaradt. A déliek 55 nappal később teljes vereséget szenvedtek.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A világtörténelem legnagyobb hazugsága

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra