Murai Hella huszonéves ősember volt
2005. június 30. 17:20
Európai viszonylatban is ritkaságnak számító lelet, első becslés szerint egy 30-40 ezer éves ép női koponyatető került elő egy Mura menti dél-zalai kavicsbányából a közelmúltban; pontos kormeghatározásra egy bécsi laboratóriumba vitték a Murai Hella névre `keresztelt` leletet - közölte a nagykanizsai Thúry György Múzeum igazgatója.
Horváth László a lelettel |
"Közel 7 méter mélyről emelte ki a markológép a szemüregtől a tarkó középvonaláig teljesen ép, 19 centiméter hosszú és 12 centiméter széles koponyatetőt, amely a Homo sapiens kifejlett változatához tartozik és becslésem szerint 30-40 ezer, de legalább 10-12 ezer évvel ezelőtt elhunyt, 23 évnél fiatalabb nőé volt" - újságolta Horváth László kanizsai múzeumigazgató.
Közlése szerint Magyarországon ez a harmadik, Európában is csak a hatodik ilyen jellegű őskori emberlelet. Mivel Hella napján találtak rá a határfolyó menti kavicsbányában, Murai Hellának "keresztelte" el a vezető muzeológus-régész. Elmondta: a pontos kormeghatározás érdekében "személyesen kísérte el" Hella nagybecsű földi maradványát a bécsi VERA-laboratóriumban végzendő C-14 vizsgálatra, az osztrák főváros természettörténeti múzeumának munkatársai segítségével.
"A vizsgálathoz csupán egy kódszámmal láttuk el a koponyatetőt és származási korának megállapítására legkésőbb a nyár végéig sor kerül, azután pedig a nagykanizsai múzeum becses darabja lesz" - tudatta Horváth László. Hozzátette: nem mondtak le a női csontváz többi részének felkutatásáról, de ez várhatóan igen hosszadalmas munka lesz. Az "őslány" lelőhelye közelében egy-egy darab masztodonlábszárat és -bordát, valamint későbronzkori kerámia-töredéket is a felszínre hoztak - közölte a Thúri György múzeum igazgatója.