Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Irán segít az iraki műemlékek helyreállításában

2004. február 5. 09:00

Az Iráni Kulturális Örökség Szervezete bejelentette: szakértőkkel támogatná Irak háborúban megrongálódott értékeinek helyreállítását - olvasható a Tehran Timesban.

<

Mohammad Hassan Moheb Ali, az Iráni Kulturális Örökség Szervezete igazgatóhelyettese elmondta: Irán saját kulturális szférájába tartozóként tekint a jelenleg Irak területén feltalálható kulturális emlékekre is. "Az iraki műemlékek megóvása rendkívül fontos az iráni kultúra és vallás szempontjából" - nyilatkozta az igazgatóhelyettes.

Irán a Kulturális Örökség Szervezetén és külügyminisztériumán keresztül is jelezte az UNESCO-nak: ha a világszervezet elszánja magát egy nemzetközi csapat felállítására, az ország kész részt venni az együttműködésben. Moheb Alit mélyen megrendítette az egyedülálló vallási építmények elpusztulása, és egyértelműen közölte: az iraki helyreállításban iráni szakértők is szívesen közreműködnének.

A nyilatkozat egy átgondolt stratégia része, melynek célja az egykor Irán területén fekvő - de ma már más országokhoz tartozó - kulturális emlékek felújítása és megőrzése. Az igazgatóhelyettes bejelentésével egyidőben ugyanis a Kulturális Örökség Szervezetének egyik munkatársa azt is közölte: vizsgálatok készültek a jelenlegi Afganisztán és Tádzsikisztán területén lévő, egykor Irakhoz tartozó építményekről. A kutatások célja az volt, hogy megalapozzák és előkészítsék az épített értékek helyreállítását.

Erre szükség is lehet, hiszen az amerikai beavatkozás következtében számos iraki műemlék súlyosan megsérült, és kirabolták a valaha egyedülállóan gazdag gyűjteménnyel rendelkező iraki nemzeti múzeumot is.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Irán segít az iraki műemlékek helyreállításában

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra