Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

10 tény a Titanicról

2021. április 15. 14:17 Múlt-kor

<

1. Az 1911. május 31-én vízre bocsátott, majd 1912. április 14-én jéghegynek ütközött és elsüllyedt RMS Titanic 269 méteres hosszával korának legnagyobb utasszállító hajója volt. A csúcstartó ma a 361 méter hosszú Symphony of the Seas nevű óceánjáró.

2. Számos olyan ismert személy váltott jegyet a luxusgőzősre, aki végül lemaradt a végzetes utazásról: így a Nobel-díjas olasz feltaláló, Guglielmo Marconi és a dúsgazdag amerikai Vanderbilt család sarja, Alfred Gwynne Vanderbilt. A sors furcsa fintora, hogy Vanderbilt a három évvel később a németek által elsüllyesztett RMS Lusitania óceánjárón lelte végzetét.

3. A Titanicot 26 hónapon át építették az írországi Belfastban, ezen idő alatt két munkás halt meg, 246-an pedig megsérültek.

4. A hajó legnagyobb horgonyát csak húsz ló tudta elvontatni.

5. Az első osztályon utazók számára a hajón felszolgált utolsó vacsora 11 fogásból állt. Összesen 20 ezer üveg sör, 1500 üveg bor és 8 ezer szivar állt a hajó első osztályára jegyet váltók rendelkezésére.

6. A Titanicon összesen kilenc kutya utazott, de csak kettő élte túl a katasztrófát: egy törpespicc és egy palotapincsi.

7. Csupán 37 másodperc telt el a jéghegy észlelése és az ütközés között. Az úszó jéghegy nagyjából 30 méter magas volt, s egy grönlandi gleccserből szakadt le.

8. A katasztrófa túlélőit egy magyar hajóorvos, az RMS Carpathia gőzös fedélzetén szolgáló Dr. Lengyel Árpád mentette.

9. A hajót 1985-ben találták meg Új-Fundland partjaitól 900 kilométerre. A roncsok 3821 méter mélyen fekszenek az Atlanti-óceán fenekén.

10. A Titanic tragédiájáról számos mozifilm és dokumentumfilm látott napvilágot, köztük a legsikeresebb, James Cameron 11 Oscar-díjat elnyerő 1997-es alkotása és a Joseph Goebbels megrendelésére 1943-ban született „náci Titanic”, amely a brit-amerikai kapitalizmust tette felelőssé a tragédiáért.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

10 tény a Titanicról

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra