Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

10 érdekesség a labdarúgás hőskoráról

2020. július 8. 08:23 Múlt-kor

<

1. A FIFA szerint a futball gyökerei az ókori Kínába vezethetőek vissza. Az ún. cuju lényege a tollal kitömött és 12 bőrdarabbal egyben tartott labda a mainál erőteljesebb módon történő rugdosása volt. A 2500 éves labdajátékot eredetileg a katonák kiképzésének tekintették.

2. Az ókori rómaiak harpastum nevű labdajátéka a mai rögbire hasonlított. Egy levegővel telt hólyaglabdával, az ún. follissal játszották, amelyet a légiók gyakran vittek magukkal hadjárataik során.

3. Angliában a 8-9. században a Kick-the-Danes-Head nevű sportot űzték, amelynek lényege, hogy a dán katonák levágott fejeit egy másik faluba kellett átrugdosni.

4. A foci legkorábbi formáira a 12. századi Angliában a csőcselék játékaként hivatkoztak, bár nem egy alkalommal gazdag polgárok is beálltak a játékba.

5. 1314-ben II. Edward angol király (más források szerint London polgármestere) betiltotta a „futballt”, mert elvonta a figyelmet az íjászatról és túl "zajos" volt.

6. 1801-től hivatalosan is ugyanannyi játékosnak kellett lennie az egymás ellen kiálló csapatokban.

7. Az évszázadokon át állati belsőségekből és bőrből készült labdát 1855-ben a Charles Goodyear által szabadalmaztatott vulkanizált gumilabda váltotta fel.

8. Maga a rögbi és az európai futball az 1820-as években vált szét, de hivatalossá csak az 1863-as Angol Labdarúgó Szövetség megalakulásával, valamint az alapszabályok akkori lefektetésével vált.

9. Az európai fociban lévő tizenegyesrúgás (akkori nevén: halálrúgás) lehetősége sokáig fel sem merült, ami abból a felfogásból eredt, hogy egy úriember nem követ el szabálytalanságot.

10. Az első válogatott futballmeccset 1872-ben Anglia és Skócia vívta.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

10 érdekesség a labdarúgás hőskoráról

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra