Trójánál négyszer nagyobb bronzkori települést tárnak fel Törökországban
2015. augusztus 13. 09:45 MTI
Trójánál négyszer nagyobb bronzkori települést tárnak fel a törökországi Manisa tartományban, Gölmarmara város közelében. Ez a legnagyobb bronzkori település, amelyet ez idáig az égei-tengeri régióban feltártak.
Az ásatásokban amerikai, európai és törökországi egyetemek régészei vesznek részt, a szakemberek szerint az ókori város a késő bronzkorban, i. e. 1600 és 1200 között élte fénykorát - olvasható a The Hurriyet Daily News angol nyelvű török lap online kiadásában. "A legnagyobb bronzkori településről van szó, amelyet az égei-tengeri régióban ismerünk" - fogalmazott Sinan Ünlüsoy, az izmiri Yasar Egyetem professzora, a régészeti expedíció helyettes vezetője, aki szerint a lüdök őseinek fővárosa lehetett.
Mint elmondta, a feltárásoknak köszönhetően megismerhetik, miként élt a bronzkori népesség évszázadokkal azelőtt, hogy a lüdök "feltalálták" a pénzt, vagyis Kroiszosz (Krőzus) uralkodása előtt, aki elsőként veretett ezüst- és aranyérméket, megteremtve a valódi pénzt, amelynek súlyát és fémtartalmát pecsétjével garantálta. A török régészprofesszor kitért arra is, hogy a térségben, a Marmara-tó környékén feltérképeztek hat ókori várat, amelyek egymástól egynapi járásra helyezkedtek el. A nemzetközi expedíció megkezdte a legnagyobb, 3500 éves erőd feltárását, amelyről a Hettita Birodalom korabeli dokumentumai is említést tesznek.