Történelmi labdajátékpályát fedeztek fel Mexikóvárosban
2016. január 27. 18:10 MTI
Az egykori azték főváros, Tenochtitlán központi pelotajáték-mezejének maradványait fedezték fel régészek Mexikóvárosban. A modern Mexikóvárost Tenochtitlán maradványaira építették. A spanyolok 1521-ben meghódították a várost, és szinte teljesen lerombolták.
Ehécatl, az azték szélisten templomától délre, a város központi részén találták a pályát - közölte a mexikói Nemzeti Antropológiai és Történelmi Intézet (INAH). A pelota nevű labdajáték a prekolumbiánus időkben a mai Mexikó és Közép-Amerika területén elterjedt népszerű játék volt, rituális jelentőséggel is bírt az azték birodalomban. A tudósok szerint a játékosok egy kemény gumilabdával játszották, melyet a váll vagy a csípő segítségével löktek a célba. A szabályokról pontosabb ismeretekkel nem rendelkeznek a kutatók.
A játékpálya szélén, egy lépcső alatt egy áldozati helyre is rábukkantak a kutatók: gyerekek és fiatalok nyakcsontjait is megtalálták. "Elképzelhető, hogy áldozatként mutatták be őket az isteneknek. Az élet körforgását táplálhatták" - mondta María García Velasco régész. A modern Mexikóvárost Tenochtitlán maradványaira építették. A spanyolok 1521-ben meghódították a várost, szinte teljesen lerombolták és ugyanazon a helyen emelték az akkori alkirályság, Új-Spanyolország fővárosát.