Szokatlan házasságok színesítették az angol történelmet
2024. november 18. 18:05 Múlt-kor
A Stuart-ház „asszonygondjai”
A forradalom után visszatérő II. Károly (1660–1685) Bragança Katalint vette feleségül. A királyné azonban nem beszélt, csak portugálul, és a külseje is meglehetősen előnytelen volt, ezért Károly hónapokig nem hálta el a házasságot, és a szeretőinél keresett vigaszt.
Később mégis teljesítette férji kötelességeit, és Katalinnak három elvetélt terhessége is volt. Mikor azonban világossá vált, hogy a királyné nem lesz képes törvényes utódot világra hozni, a király tanácsadói sürgették az uralkodót, hogy váljon el, és vegyen feleségül egy termékeny és protestáns nőt, de Károly visszautasította a javaslatot.
Öccse, II. Jakab (1685–1688), azzal vívta ki az udvar rosszallását, hogy feleségül vette Hyde Annát, aki alacsony származásúnak számított.
Még az uralkodóház száműzetése idején köttetett a frigy, és törvényesíttették, mikor kiderült, hogy Anna gyermeket vár.
II. Jakab és Hyde Anna gyermekeik társaságában
Annak ellenére, hogy Jakabnak számtalan szeretője volt, a királyné szerette a férjét, aki a korban szokatlan módon köznapi emberként is foglalkozott a gyermekeivel. Két lányuk érte meg a felnőtt kort, és utóbb II. Mária, és Anna is királynők lettek.
Mária férjét, Orániai Vilmost, aki a felesége után szintén angol király lett, a kortársak homoszexualitással vádolták, mivel a feleségét elhanyagolta, csak egyetlen szeretőt tartott, és előszeretettel vette magát körül fiatal férfiakkal.