Szembenéznek kommunista múltjukkal a bolgárok
2015. május 28. 11:35 MTI
Bulgária hozzáférhetővé teszi a kommunista katonai titkosszolgálatok archívumait a kutatók és az újságírók számára - jelentette be szerdán az ország védelmi minisztere. Nikolaj Nencsev emellett azt is közölte, hogy elrendelte harmincezer titkosszolgálati akta átadását a kommunizmus idején végzett ügynöki tevékenységet vizsgáló polgári bizottságnak.
"Bulgáriának teljes egészében fényt kell derítenie a kommunizmus elnyomó struktúráira" - mondta a tárcavezető, hozzátéve, hogy országának meg kell szabadulnia a korszak "titkaitól". A balkáni országban az egykori ügynökök vagy besúgók nevének felfedése elvileg nem járhat jogi következményekkel az érintettek számára. Ennek dacára 2011-ben bolgár diplomaták tucatjait rendelték haza titkosszolgálati múltjuk miatt.
A katonai hírszerzés egykor készített aktáit a többi hasonló archívummal ellentétben eddig arra hivatkozva nem hozták nyilvánosságra, hogy így próbálják titokban tartani a külföldi ügynökök kilétét. Evtim Kosztadinov, a 2007-ben felállított bizottság vezetője jelezte, hogy a szóban forgó személyek neve továbbra is rejtve marad. Bulgáriát a Szovjetunió összeomlását megelőzően Moszkva leghűségesebb szövetségeseként tartották számon. Az ország 2004-ben csatlakozott a NATO-hoz, 2007-ben pedig az Európai Unióhoz, azonban máig nagyban függ az orosz energiától.