Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Szándékosan hagyták-e a brit hatóságok, hogy a király életére törjenek 1936-ban?

2019. november 13. 17:06 Múlt-kor

<

Hiba vagy jóváhagyás?

E hangulat figyelembevételével már árnyaltabb az 1936 nyarán történtekről alkotható kép: a hatóságok viselkedése már az alkalmatlanság és az összejátszás határán táncolt.

Amikor McMahon első ízben előrukkolt az összeesküvés létezésével áprilisban, Kell arra utasította Ottaway-t, szakítsa meg a kapcsolatot az addig megbízhatónak bizonyult informátorral. Vajon nem hittek neki, vagy csupán igyekeztek elhatárolódni tőle?

McMahon kitartott állításai mellett, de az MI5 még júliusban is minimális érdeklődést tanúsított mondandója iránt. Habár Ottaway tudta, hogy McMahon lőfegyverrel is rendelkezik, egyszerűen átadta az egész ügyet a Special Branch-nak.

Július 15-én aztán McMahon elmondta a Special Branch tisztjének, hogy az összeesküvés résztvevői az Edgware Roadon található Express Dairy nevű kávézóba szerveztek találkozót másnap délelőtt. Arra számított, a rendőrök követik majd, mivel kijelentette, immár feltett szándéka a merénylet megakadályozása.

Július 16-án a nyomozók a férfi Bayswaterben található lakására mentek, ahol azzal szembesültek, hogy McMahon már távozott. Ezután azonban nem mentek a kávézóba: ott csupán a támadást követően, délután jelentek meg rendőrök.

A merényletkísérletet követő napokban a rendőrség merő hazugságokkal igyekezett elterelni a nyilvánosság figyelmét: azt állították a sajtóban, három napon át megfigyelés alatt tartották McMahont.

Habár tudták, mi fog történni – hol, hogyan és mikor – az MI5 és a Special Branch semmit sem tett annak megakadályozására, hogy McMahon odalépjen az uralkodó mellé egy töltött lőfegyverrel.

Az ügyet elég komolyan vették ahhoz, hogy annak kapcsán találkozzon az MI5 igazgatója és a Metropolitan Police főkapitány-helyettese, végül azonban nem követték és nem helyezték semmiféle megfigyelés alá a férfit.

Miért bénult meg látszólag az elhárítás és a rendőrség? Egyszerűen hibáztak, vagy szánt szándékkal fordították félre tekintetüket, miközben egy merénylő a király életére tört? A bizonyítékok legalábbis kétértelműek.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Szándékosan hagyták-e a brit hatóságok, hogy a király életére törjenek 1936-ban?

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra