Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Pokoli fájdalommal járt a világ legkorábbi fogászati beavatkozása

2015. július 16. 14:02

Olasz kutatók egy kőkori csontvázat fedeztek fel, amelyről kiderült, hogy egykoron súlyos fogfájás nehezítette életét. A vizsgálatok után kiderült, hogy a fogának fertőzött részét egy jól kifaragott kőeszközzel távolították el, mindez pedig a kutatók szerint a legfontosabb bizonyíték arra nézve, hogy már 14 ezer évvel ezelőtt élt őseink is tisztában voltak a fertőzések súlyosságával.

<

Bolognai kutatók egy 14 ezer éves csontvázon a világ legkorábbi fogászati beavatkozását fedezték fel. A szakértők rátaláltak egy kis pattintott kovakőszilánkra, egy úgynevezett mikrolitra, amelynek segítségével véleményük szerint a fogfertőzése miatt nagy fájdalmakat átélő barlanglakó társai eltávolították a fertőzött, s gyakorlatilag már rothadásnak indult fogrészt.

„A felfedezés azt mutatja, hogy a paleolitikum végén vagy a kőkor kezdetén élők tudatában voltak annak, hogy társuk foga miért fáj, észlelték, hogy a fog belső része fertőzött és elrothadt, és egy parányi mikrolittal eltávolították a szükségtelen részt” - magyarázta Stefano Benazzi, a kutatás vezetője, a Bolognai Egyetem munkatársa.

Az operáció nélkül a férfi minden bizonnyal hamar eltávozott volna az élők sorából, ugyanis a fertőzés tovább terjedt volna a testén, ugyanakkor meg kell hagyni, hogy az őskori beavatkozás - amelynek keretében apránként kaparhatták ki a rothadó fogrészt - hihetetlen fájdalommal járhatott. Az eddigi legkorábbi fogászati eljárásra utaló nyomokat szintén Olaszországban fedezték fel egy ötezer éves csontvázon 1988-ban.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Pokoli fájdalommal járt a világ legkorábbi fogászati beavatkozása

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra