Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Nem egyszerre, hanem fokozatosan pusztult el Alexandria híres könyvtára

2021. március 4. 17:21 Múlt-kor

<

A könyvtár létrejötte

Míg a nagy könyvtár eredeti ötlete lehetséges, hogy magától Nagy Sándortól származott, építése I. Ptolemaiosz Szótér egyiptomi uralkodása alatt kezdődött meg.

A könyvtár egy nagyobb komplexum, a Muszeion („a múzsák csarnoka”) része volt, amely a zenének, a költészetnek, a filozófiának, az anatómiának és a csillagászatnak is külön termeket szentelt.

A könyvtár és a teljes Muszeion építése vélhetően csak I. Ptolemaiosz Szótér halála után fejeződött be, valamikor fia, II. Ptolemaiosz Philadelphosz („testvérét szerető”) uralkodása idején (Kr. e. 284 – Kr. e. 246).

Ezt követően ő és a Ptolemaiosz-dinasztia későbbi uralkodói is rendszeresen királyi ügynököket küldtek szét nagy mennyiségű pénzzel, hogy annyi dokumentumot vásároljanak fel, amennyit csak tudnak, a témára vagy a szerzőre való tekintet nélkül.

E stratégia igencsak hatékonynak bizonyult, és a könyvtár gyűjteménye egyre csak nőtt – mígnem a Szerapeum megépítése is szükségessé vált a Kr. e. 3. század közepén.

Ahogy a könyvtárnak egyre inkább híre ment a Földközi-tenger partvidékén, egyre több görög tudós érkezett a Muszeionba kutatni és tanulni. Páratlanul gazdag gyűjteménye mellett az intézmény egyik fő vonzereje az akadémiai szabadság volt: a Muszeion nem számított egyik filozófiai irányzat képviselőjének sem, így mindenkit szívesen láttak.

Emellett az itt kutatók számára ingyenes szállást és étkeztetést is biztosítottak. Arkhimédész, Eukleidész és Hipparkhosz is az igazoltan itt dolgozó nagy tudósok közé tartozott.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Nem egyszerre, hanem fokozatosan pusztult el Alexandria híres könyvtára

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra