Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Nem egyszerre, hanem fokozatosan pusztult el Alexandria híres könyvtára

2021. március 4. 17:21 Múlt-kor

<

Tudományos hanyatlás

Kr. e. 145-ben a könyvtár hatodik vezetője, Szamothrakéi Arisztarkhosz (Kr. e. 217 – Kr. e. 144) belebonyolódott a Ptolemaiosz-dinasztián belüli harcokba.

A konfliktus végül VIII. Ptolemaiosz Euergetész („jótevő”) második hatalomra kerülésével végződött, aki kiűzött minden külföldi tudóst az országból, köztük Arisztarkhoszt is, aki nem sokkal később Cipruson hunyt el. Ennek eredményeképpen Alexandria jóval kevésbé volt a továbbiakban vonzó cél a tudományos világban, jelentősége és befolyása pedig csökkenni kezdett.

Habár nem tündökölt már hajdani fényében, az alexandriai könyvtár továbbra is működött, amikor Julius Caesar (Kr. e. 100 – Kr. e. 44) Egyiptomba érkezett Kr. e. 48-ban. A római diktátor útjának célja eredetileg ellenfele, Pompeius legyőzése volt, akit azonban eddigre már meggyilkoltak.

Caesar erről értesülve az újabb kialakuló egyiptomi belharcba avatkozott bele, amely XIII. Ptolemaiosz Theosz Philopator („apját szerető isten”) és testvére, VII. Kleopátra között zajlott – Caesar az utóbbi mellett szállt be a küzdelembe.

Caesar csapatai a Ptolemaiosz-dinasztia számos tagját felvonultató bonyolult konfliktus során Kr. e. 47-ben ostrom alatt találták magukat Alexandriában. Katonái úgy akarták megakadályozni, hogy XIII. Ptolemaiosz flottája behajózzon a város kikötőjébe, hogy a már kikötött hajókat felgyújtották. Több forrás szerint ez a tűz továbbterjedt a városra, és a könyvtárban is károkat okozott – több ezer tekercs veszhetett oda. Ez azonban korántsem jelentette a könyvtár végét.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Nem egyszerre, hanem fokozatosan pusztult el Alexandria híres könyvtára

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra