Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Nem csak A sikolyért érdemes megismerni Munch munkásságát

2015. október 6. 09:42 MTI

Több mint 30 év után újra kiállítás nyílik Madridban Edvard Munch műveiből; a norvég festő és grafikus több mint nyolcvan alkotását keddtől mutatják be a Thyssen-Bornemissza Múzeumban.

<

A képek fele az oslói Munch Múzeumból érkezett a spanyol fővárosba, másik felét pedig a világ több neves múzeuma adta kölcsön a kiállításra, így például a londoni Tate Múzeum vagy a New York-i Modern Művészetek Múzeuma (MOMA) is közreműködött a tárlat létrejöttében. Paloma Alarcó, az Archetípusok címet viselő kiállítás kurátora szerint sokan A sikoly című, leghíresebb festményével azonosítják Munchot, aki viszont jóval sokoldalúbb művész, feltárta a kapcsolatot a fizikai világ külső jegyei és a rejtett lelki dimenziók között.

A kiállítás gyűjteménye a mai ember érzelmi archetípusainak és egzisztenciális rögeszméinek, mint amilyen a melankólia, a szerelem, a vágy, a féltékenység, a szorongás, a betegség és a halál - jellemezte a válogatást. Ugyanakkor A sikoly is megjelenik a bemutatott képek között, de nem az eredeti 1893-as festmény, hanem egy két évvel később készült litográfia.

Edvard Munchot az expresszionizmus előfutárának tartják, képzőművészeti jelentőségét Cézanne-hoz, Gauguinhez és Van Gogh-hoz hasonlítják. 1944-ben, 81 éves korában hunyt el. Hosszú, termékeny munkásságának köszönhetően számtalan remekművet hagyott hátra, amelyek a világ leghíresebb múzeumaiban kaptak helyet. A sikoly című festménye 2013 végéig a világ legdrágábban, 120 millió dollárért elárverezett képe volt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Nem csak A sikolyért érdemes megismerni Munch munkásságát

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra