Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Mindennapi frissítő a Közel-Keletről

2018. május 25. 19:45 Múlt-kor

<

A kávé hódító útja

Bármelyik legendát is fogadjuk el a kávé eredettörténeteiből, a történeti forrásokból világosnak tűnik, hogy az eredetileg Etiópiában honos kávécserjét a 15. században elvitték Jemenbe az ottani szúfi monostorokba. A derviseknek kapóra jött a növény, amelyet a szertartásaikhoz használtak, és amely lehetővé tette a fokozottabb koncentrációt és a kitartóbb éjszakai virrasztást. Az 1500-as években a jemeni Mochából a dervisek révén terjed át a Mameluk Szultanátus területére, és Kairóban megnyíltak az első kávéházak.

1517-ben I. Szelim szultán legyőzte a mamelukokat, és a birodalmába olvasztotta Egyiptomot, úgyhogy a kávé akadálytalanul folytathatta diadalmenetét észak felé. 1554-ben nyílt meg az első kávéház Isztambulban, ahol hamarosan robbanásszerűen terjedt el a kávéfogyasztás. Mivel a Korán tiltotta a borfogyasztást, gyakran nevezték a kávét az „iszlám borának”, mert arra nem vonatkoztak hasonló rendelkezések.

A konzervatívabb vallási vezetők körében azonban a kávé feltűnése a hívők mindennapjaiban nem aratott osztatlan sikert. Már 1511-ben mekkai vallási vezetők betiltották a kávéfogyasztást, annak stimuláló, valamint függőséget okozó hatásai miatt. A tiltás nem volt hosszú életű, mert 1524-ben az isztambuli főmufti, I. Szulejmán szultán parancsával egy időben, fatvát adott ki a kávéfogyasztás engedélyezéséről.

Isztambul első két kávéházát egy Hakem nevű aleppói és egy Semsz nevű damaszkuszi arab kereskedő nyitotta meg. A két szíriai nem bánta meg az ötletét, hamarosan ugyanis özönleni kezdtek a vendégek, és három évvel később Semsz meggazdagodva térhetett vissza Szíriába.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Mindennapi frissítő a Közel-Keletről

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra