Miért „léteznek” a világ minden táján sárkányok?
2019. szeptember 24. 20:25 Múlt-kor
Sárkányok bolygója
Egyes akadémikusok azonban kitartanak amellett, hogy – bármi is ennek oka – az sárkánytoposzok messze megelőzik az emberi civilizáció kialakulását. Michael Witzel, a Harvard Egyetem szanszkrit nyelvszakértője azzal az elmélettel állt elő, hogy a korai Homo sapiens elterjedése során földrajzi elválasztást eredményezett a kultúrában, beleértve a sárkányhagyományokat is.
A genetikai bizonyítékok arra mutatnak, hogy a modern emberek egy korai csoportja egy déli útvonal mentén népesítette be Ázsiát, majd az indonéz szigetvilágot és végül Ausztráliát, míg egy másik, későbbi csoport lett az, amely végül Eurázsia nagy részét és az amerikai kontinenst meghódította.
E logika mentén az tűnik ki, hogy a legkorábbi sárkánymítoszok – amelyek közül az ázsiaiak inkább pozitív, míg a nyugati és egyéb sárkánylegendák inkább negatív szerepben tüntetik fel e lényeket – már 15 000 éve különválhattak.
Bármi is legyen az igazság – nagy valószínűséggel a fent felsorolt hatások valamilyen kevert eredménye –, annyi bizonyos, hogy a sárkányok eléggé képesek megmozgatni az emberek fantáziáját ahhoz, hogy évezredeken át népszerű alakjai maradjanak a legkülönbözőbb mitológiai hagyományoknak a világ számos pontján.