Megsemmisítették a háborús bűnökkel vádolt Stepinac bíboros elleni 1946-os ítéletet
2016. július 25. 11:26 MTI
Megsemmisítette a Zágráb megyei bíróság pénteken az Alojzije Stepinac (1898-1960) bíboros, érsek ellen hetven évvel ezelőtt hozott ítéletet: az érseket az akkori Jugoszláviában a kommunista hatalom 16 évi börtönbüntetésre ítélte az 1941 és 1945 között hatalmon volt nácibarát usztasa rezsimmel való kollaborálás vádjával, és megfosztotta állampolgári jogainak gyakorlásától.
Ivan Trudic bíró pénteki ítélete szerint a második világháborút követően, 1946-ban meghozott törvényszéki határozat "súlyosan megsértette" az alapvető jogszabályokat, például a tisztességes eljáráshoz való jogot - jelentette a HINA horvát hírügynökség. Trudic az egykori eljárást "politikai kirakatpernek" minősítette.
Stepinac érseket a horvát lakosság egy része hősként és mártírként tiszteli, amiért számos zsidó életét mentette meg a második világháború alatt. Ezzel egyidejűleg azonban számos szerb és zsidó azzal vádolja, hogy közel állt az usztasa rezsimhez, amelyet több tízezer ember - történészek szerint mintegy 30 ezer szerb - horvátországi koncentrációs táborokban való meggyilkolásáért tesznek felelőssé.
Sokak szerint a római katolikus egyház papjai is besározódtak e súlyos bűncselekmények miatt. Mind a mai napig nem világos, hogy Stepinac a gyilkosságokkal világosan szembehelyezkedett-e, vagy azokat hallgatásával lehetővé tette. Stepinac érseket a 2005-ben elhunyt II. János Pál pápa következetesen védelmébe vette a fasisztákkal való együttműködés vádjával szemben és 1998-ban boldoggá avatta.
A pénteki bírósági ítélet valószínűleg komoly feszültséget teremt Horvátország és a szomszédos Szerbia viszonyában, ez utóbbi ugyanis háborús bűnösként tekint Stepinacra. Korábban a szerb ortodox egyház tiltakozását fejezte ki a horvát katolikus egyháznál, amikor felmerült, hogy kezdeményezik Stepinac szentté avatását.