Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Még mindig "él" a 200 éve elhunyt buddhista szerzetes

2015. február 25. 08:16

Mongol kutatóknak sikerült azonosítaniuk az Ulánbátorban január végén előkerült, nagyjából 200 éve elhunyt, lótuszülésben látható buddhista szerzetes múmiáját.

<

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, régészek fantasztikus leletre bukkantak a mongol fővárosban: egy nagyjából 200 éve elhunyt, lótuszülésben látható, mumifikálódott buddhista szerzetes teteme került elő.

"A mumifikálódott maradványt lótüszülésben találták meg, bal tenyere nyitott, a jobbal pedig a szútra hirdetését szimbolizálja" - mondta el Gankhüügiin Pürevbaatar, az Ulánbátori Buddhista Egyetemen működő Buddhista Művészet Mongol Intézetének alapítója, hozzátéve: ez annak jele, hogy a láma nem halott, csak "egy mély meditatív állapotban" (tukdam) van.

Szakértők szerint, ha valaki képes több mint három hétig ebben az állapotban lenni - ami nagyon ritkán fordul elő -, akkor teste fokozatosan összeaszalódik, s nem marad más belőle, "csak a ruhája, haja és körmei".

Pürevbaatar közölte, hogy bár a tetemet sokan Öreg Geszer lámával azonosították, a múmia valószínűleg tanítványáé, Cordzsi Szandzzsavé. A szerzetes 200 év ezelőtt, valamikor a 18. század végén hunyt el és Geszer lámánál 25 évvel volt fiatalabb.

A mongol lapok szerint a mumifikálódott szerzetest január 27-én találták meg a főváros, Ulánbátor Szonginohajrhan nevű kerületében. Sajtóhírek szerint egy 45 éves férfit letartóztattak, miután a múmiát egy barlangból ellopta és el akarta adni; arról egyelőre nincs pontos információ, hogy a állatbőrbe tekert, kiváló állapotban konzerválódott emberi maradvány eredetileg hol került elő.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Még mindig "él" a 200 éve elhunyt buddhista szerzetes

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra