Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Második világháborús kódológépdarab került elő egy angliai fészerből

2016. május 30. 09:55 MTI

Egy essexi fészerből került elő egy darabja egy második világháborús kódológépnek - számolt be róla vasárnap a The Daily Telegraph. A gép működéséhez még szükség van egy elektromos motorhoz hasonló alkatrészre, amely a rejtjelező gép kerekeit mozgatja.

<

A buckinghamshire-i Bletchley Park Múzeum önkéntesei egy eBay-hirdetés alapján bukkantak a történelmi Lorenz kódológép nyomára. Az online aukciós oldalon távírógépként árulták a készülék egy darabját 9,50 fontért. John Wetter, a múzeum önkéntese elmondta, hogy kollégája vette észre az eBay-en a fényképet, amely ránézésre egy távírógépről készült. Felkutatta a helyet, ahonnan eladásra kínálták, és egy fészerben, sok limlom között, a padlón talált rá eredeti táskájában a kódológép billentyűzetére, amely egy írógépre emlékeztet.

A tulajdonosnő valóban 9,50 fontot (4 ezer forintot) kért érte, és Wetter végül tíz fontért vásárolta meg. A távírógépbe eredetileg a német szöveget írták be, aztán egy hozzá csatlakoztatott kódológép titkosította a szöveget. A rejtjelgép 12 különálló kereket használt, ezek mindegyikének többféle beállítása volt a kódok létrehozásához. A múzeum éppen a közelmúltban kapott kölcsön egy Lorenz rejtjelezőt a norvég Hadtörténeti Múzeumtól. A gépen látható német pecsét megegyezett azzal a pecséttel, amelyet az Essexből elhozott távírógépen találtak. A múzeum önkéntesei így jöttek rá, hogy a történelmi kódgép egy részére bukkantak rá.

A gép működéséhez azonban még szükség van egy elektromos motorhoz hasonló alkatrészre, amely a rejtjelező gép kerekeit mozgatja. A múzeum ezért felhívást intézett a lakossághoz, hátha előkerül a Lorenz működéséhez nélkülözhetetlen darab is. Amennyiben sikerül összeállítani a gépet, június 3-án a múzeumban megkísérlik vele egy szöveg kódolását. A Lorenz sokkal nagyobb, bonyolultabb és fontosabb volt, mint a jobban ismert Enigma rejtjelező. A kódgépet a náci vezérkar stratégiai kommunikációra használta. 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Második világháborús kódológépdarab került elő egy angliai fészerből

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra