Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Máig nagy hatással vannak az életünkre Nikola Tesla találmányai

2016. január 25. 17:45

<

Röntgensugár és vezeték nélküli kommunikáció

Tesla emellett arról is ismert, hogy 1891-ben feltalálta a róla elnevezett tekercset, amelyet ma is használnak a rádiókban és tévékben. Egy 30 ezer Hz-es generátort is épített, az ezzel működtetett ívlámpák zümmögése megszűnt, fényük egyenletesebb lett. A tudós 1898-ban mutatta be távirányítással kormányzott hajóját, amely nagy akkumulátorból és rádiójelekkel vezérelt kapcsolóból állt, amelyek meghajtották a propellert, a kormánylapátot, és a lekicsinyített fényszórókat. A bemutatón összegyűlt emberek többsége azt gondolta, hogy telepátiával vagy varázslattal van dolga, de az is felmerült, hogy egy betanított, belül elbújtatott majom vezeti a szerkezetet. Az amerikai hadsereget ekkoriban még nem érdekelte az ötlet, és csak évtizedekkel később kezdtek elterjedni a távvezérelt szerkezetek. Manapság, a drónok elterjedésének időszakában azonban láthatjuk, hogy Tesla egyértelműen megelőzte korát.

A tudós emellett 1894-től az általa „láthatatlannak” nevezett „sugárzó energiával” is kísérletezett. Tesla korai kísérleteinek dokumentációja 1895 tavaszán egy tűzesetben elégett, mégis néhány héttel azelőtt, hogy Wilhelm Röntgen bejelentette volna a röntgensugárzás felfedezését,  ún. Crookes-csővel készített egy röntgenfelvételt jó barátjáról, Mark Twainről. A képen – mint később kiderült, a szerkezet fémcsavarjai miatt – gyakorlatilag semmi sem látszott.

Az 1900-as évek kezdetén a tudományos világot a vezeték nélküli kommunikáció felfedezése tartotta lázban. Tesla tervei szerint ezt olyan hatalmas tornyokkal lehetett volna megvalósítani, amelyek elektromágneses hullámokat sugároznak a vevőkészülékek felé. Globális kommunikációs rendszere segítségével nemcsak híreket, tőzsdejelentéseket vagy képeket sugároztak volna, hanem a mindenki számára ingyenes elektromosságot is. Terveiben sokan támogatták, például J. P. Morgan is, aki mai értéken közel 3 millió dollárt fektetett a globális hálózat létrehozásába.

Az első torony (Wardenclyffe Tower) építése 1901-ben kezdődött el, ám nem sokkal később hatalmas sokk érte a tudományos világot: 1901. december 12-én Marconi sikerrel sugárzott rádiójeleket, elvéve vetélytársai elől a tudományos elsőséget. Az építkezések azonban tovább folytatódtak, egészen amíg Morgan csalódottsága miatt ki nem szállt a projektből, leállítva az anyagi támogatást. A tervek a kudarc ellenére a mai napig titokzatosak, és senki nem tudja biztosan, hogy tényleg meg lehetett volna építeni mindezt. Tesla mindenesetre dühében felgyújtotta a tornyot, majd nem sokkal később a laboratóriumot is eladta. A torony maradványait 1917-ben felrobbantották. Talán nem túlzunk, ha azt mondjuk: a torony sorsa egyben Tesla életének szimbóluma is.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Máig nagy hatással vannak az életünkre Nikola Tesla találmányai

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra