Keresés
Érettségi segédlet: Emelt szintű érettségi
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák / 20. Ókori állam-berendezkedések (Athén, Róma – Julius Caesar egyeduralmi kísérlete, Augustus principátusa)
Róma első császára ellen is háborúba ment az ókor egyik legharciasabb asszonya, Fulvia Antonia
[2022.03.20. 12:48] Hírek
Fulvia Antoniára a római történelem kedvelői többnyire a híres Marcus Antonius feleségeként emlékeznek, e címke azonban messze nem fedi le személye jelentőségét. Fulvia már korábban is ismert személyiség volt a római közéletben, szerepe pedig a későbbiekben csak még meghatározóbbá vált.
Mi volt Róma bukásának oka?
[2022.02.04. 09:08] Hírek
Történetírók, történészek, de gondolkodók és publicisták is évszázadok óta találgatják a Római Birodalom bukásának az okait. Hibáztatták már Róma erkölcsi hanyatlását, de szóba kerültek a keresztények is, mint a baj okozói.
Egyezményes súlyú fémdarabokat használtak pénzként a bronzkori Európában
[2021.05.11. 10:51] Hírek
Bronztöredékeket, köztük kardok, fejszék és ékszerek feldarabolásával nyert fémdarabokat használtak készpénzként a késő bronzkori (Kr. e. 1350-800) Európa lakói – állapították meg a Göttingeni Egyetem és a római La Sapienza Egyetem kutatói.
Jeruzsálemben került elő egy Aquincumban talált ókori bronzmécses párja
[2021.05.10. 17:23] Hírek
Egy ritka, 2000 éves bronzmécses, amelyet a múlt héten találtak Jeruzsálemben, úgy tűnik, egy összeilleszthető pár egyik fele. Párja igen messzire került: kilenc évvel ezelőtt fedeztek fel Magyarországon, Aquincumban.
Ki volt a történelem legrosszabb politikai tanácsadója?
[2021.05.05. 16:32] Műhely
Bár végső soron a döntésért való felelősség annak a vállát nyomja, aki azt hivatalosan meghozza, nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a tanácsadók néha – minden szándékuk ellenére – rendkívül előnytelen kimenetelű döntésekre veszik rá az uralkodókat és más vezetőket.
Mi okozta a Római Birodalom bukását?
[2021.05.05. 14:59] Műhely
Történetírók, történészek, de gondolkodók és publicisták is évszázadok óta találgatják a Római Birodalom bukásának az okait. Hibáztatták már Róma erkölcsi hanyatlását, de szóba kerültek a keresztények is, mint a baj okozói.
Hét meglepő tény a római nőkről
[2019.12.16. 19:17] Műhely
Az ókori Róma női lakói sok tekintetben hasonló kihívásokkal néztek szembe életük folyamán, mint napjaink lányai és asszonyai. Mit lehet azonban tudni a császárnék életéről? Volt-e lehetősége a nőknek a tanulásra? Elválhattak-e a római asszonyok férjeiktől?
Valóban erotikus költészete miatt száműzte Róma császára a költő Ovidiust?
[2019.12.03. 16:41] Hírek
Botránykeltő stílusával a római irodalom aranykorának egyik jeles képviselőjévé vált Ovidius, és számos rajongót szerzett magának merész költeményeivel. Nem tartozott azonban közéjük az uralkodó, aki miatt sikere csúcsán hátra kellett hagynia az aranyéletet.
Egész történelme során igen nagy volt Róma genetikai sokszínűsége
[2019.11.11. 11:32] Hírek
Az ókori Róma városállamból vált egy 70 milliós birodalom központjává. Már alapításakor jelentős volt genetikai sokszínűsége a Közel-Keletről, Észak-Afrikából, Dél-Európából érkezett bevándorlóknak köszönhetően.
Sohasem uralkodhatott a Róma és Egyiptom közös örökösévé kikiáltott „kis Caesar”
[2019.09.16. 18:24] Műhely
A Ptolemaiosz-dinasztia utolsó, a gyakorlatban is uralkodó fáraója, VII. Kleopátra Julius Caesar római hadvezérrel közös gyermekére, Kaiszariónra szándékozta hagyni országát. A gyermeket XV. Ptolemaiosz néven társuralkodójává emelte, azonban Caesar fogadott fia, Octavius meghiúsította tervét.
A sportos életű spártai nők voltak az ókori Görögország legszabadabb asszonyai
[2019.08.27. 18:30] Hírek
Spárta hajadonjai hosszú órákat töltöttek a napfényes szabadban. Itt sokféle tevékenységet végeztek: izomzatukat erősítették, futottak, birkóztak, de énekeltek is, főleg kórusban. Egy népszerű spártai dal a szép nőt egyenesen az izmos lábú és csattogó patájú lóhoz hasonlította.
10 tény a római császárokról
[2019.07.10. 11:52] Hírek
Az elfeledett nő, aki szembeszállt Róma első császárával
[2019.04.10. 15:48] Hírek
Fulvia Antoniára a római történelem kedvelői többnyire Marcus Antonius feleségeként emlékeznek, e címke azonban messze nem fedi le személye jelentőségét. Fulvia már korábban is ismert személyiség volt a római közéletben, szerepe pedig a későbbiekben csak még meghatározóbbá vált.
Mítosz és valóság – milyen volt a valódi Kleopátra?
[2018.11.13. 12:59] Hírek
A Nílus királynője néven is ismert VII. Kleopátra Philopatór az ókori Egyiptom utolsó és egyik legismertebb uralkodója volt. Alakja köré számos hiedelem szövődött az évszázadok során, amelyek azonban nem feltétlen illeszkednek a történelemtudomány álláspontjához.
Panem et circenses – bármit megtettek a nép szórakoztatásáért az ókori Rómában
[2018.11.08. 11:57] Műhely
Az antik Róma vezetői mindig is készséggel szerveztek látványos eseményeket, amelyekkel könnyedén a nép kegyeibe férkőzhettek. Ez volt a „kenyeret és cirkuszt” politikája, ahogy a szatirikus költő, Juvenalis definiálta az I. század végén.
A varázsitaloktól a tömegpusztító fegyverekig: hat kevéssé ismert tény az ókori görögökről
[2018.08.23. 17:02] Műhely
Az ókori Görögország a modern nyugati kultúra bölcsője, és a történelem egyik legtöbbet kutatott területe. Viszonylag sokat tudunk erről a civilizációról, mindezen információ azonban nem feltétlenül ismert széles körben. Alább olvasható hat tény, amelyről ritkán esik szó a mindennapokban.
Csak egy áruló segítségével tudtak a perzsák a végsőkig kitartó spártaiak hátába kerülni
[2018.08.07. 08:29] Hírek
Mivel a görögök a kérésre durva és félreérthetetlen nemmel válaszoltak, a vízért kútba, a földért gödörbe hajítva a követeket, Xerxész Kr.e. 480-ban elindította hadseregét, hogy egyszer és mindenkorra leszámoljon velük.
„Mit adtak nekünk a rómaiak?” – hat római találmány, amely lehet, hogy mégsem az
[2018.06.20. 09:55] Hírek
Sok technikai vívmányt tartunk a rómaiak érdemének, azonban a helyzet valójában ennél jóval összetettebb. A római innováció esetében gyakran lehet szó inkább adaptációról, mint eredetiségről.
Kleopátra és Marcus Antonius elfeledett lánya, aki maga is királynő lett
[2018.05.29. 16:38] Hírek
VII. Kleopátra egyiptomi fáraó és Marcus Antonius római triumvir romantikus viszonya több, mint 2000 éve csodálatot vált ki. Kevésbé közismert azonban az a tény, hogy három gyermekük is született: Kleopátra Szeléné és Alexandrosz Héliosz ikertestvérek, valamint öccsük, Ptolemaiosz Philadelphosz.
Véres kötszer a csatamezőn – erre számíthatott a harcban megsérült római legionárius
[2018.04.19. 13:29] Hírek
Az ókori csaták a történelem legvéresebb és legkegyetlenebb összecsapásai közé tartoztak. Ha egy katona megsérült a harcmezőn, az csak ritka esetben járt azonnali halállal, s a harcosnak fel kellett készülnie a hosszú, kínkeserves agóniára. Kevés esetben érkezhetett megfelelő segítség.
Shakespeare és az utókor nagy tévedése: ki árulta el valójában Julius Caesart?
[2018.03.20. 08:17] Hírek
Kr. e. 44 március 15-én gyilkolták meg brutálisan Julius Caesart, aki a szenátus tagjai szeme láttára vérzett el huszonhárom szúrt sebből. Március idusának délutánja a római köztársaság utolsó óráit jelentette. Ki volt a híres történet mára feledésbe merült kulcsfigurája, aki elárulta Caesart?
Nélkülözés, korbácsolás és trükkös kérdések – hogyan nevelkedtek a spártai gyermekek?
[2017.12.13. 16:06] Műhely
A spártai gyermeknevelés milyenségéről semmi sem árulkodik jobban, mint az, hogy a spártai szigor még napjainkban is ismert fogalomnak számít. Ugyan a gyengének ítélt csecsemőket valójában nem dobták bele egy szakadékba, a spártai fiatalok gyermekkora mai szemmel elképzelhetetlenül nehéz volt.
Megtalálták a helyet, ahol Julius Caesar partra szállhatott a rómaiakkal Britanniában
[2017.12.01. 13:03] Hírek
A Leicesteri Egyetem kutatócsapata a kelet-angliai Kent megye legkeletibb pontjának számító, Isle of Thanet néven emlegetett félszigetét tárta fel, amikor egy védekező céllal épített, katonai árokra bukkantak közel a tengerparthoz. A csupán néhány méterre a tengerszint felett felhúzott árok egyik korabeli (Kr. e. 1. század) építményre sem hasonlított a környéken.
„Legyen művelt, de csak mértékkel” – milyen sors várt a nőkre az ókori Rómában?
[2017.05.17. 08:29] Hírek
A római matrónák legfontosabb kötelességének a gyermekszülést és a háztartás vezetését tartották. Családjuk gyakran használta őket politikai alkuk megpecsételésére, a néha túlzásba vitt szépségápolás miatt pedig gyakran váltak gúnyolódás célpontjává.
A külóni vérbűnhöz is köze lehet az Athénban feltárt rejtélyes tömegsírnak
[2016.04.15. 13:38] Hírek
Régészek egy csoportja tömegsírra bukkant az Athén déli részén található, tengerparti Faliriko Delta negyedben, amely az ókorban kikötőként szolgált a görög városban. Az áldozatok közül harminchatan a fejük felett meg voltak bilincselve.
Korsóban eltemetett gyermekek, hátrabilincselt kezű csontvázak – az ókori Athén titkai
[2016.03.29. 16:53] Hírek
A régészek szerint az ókori Athén kikötője, Phaleron lakóinak vizsgálata elengedhetetlenül fontos a városállam felemelkedésének megértése szempontjából. A kutatók többek között két tömegsír egykori „lakóit” is megvizsgálják, akiket fejjel lefelé, kezüket a hátuk mögött megkötözve temettek el.
Éhség Rómában - így oldotta meg a birodalom egymillió éhes száj betömését
[2015.11.02. 12:45] Hírek
Róma hosszú történelme során az egyik legnagyobb, folyamatosan jelen lévő problémát a lakosság élelmezése jelentette. A rossz termés gyakran lázongásokhoz vezetett, melyek sokszor azzal a veszéllyel fenyegettek, hogy alapjaiban rengetik meg az egész birodalmat.
Az ebola már az ókori Athénban is felütötte a fejét?
[2015.06.18. 17:55] Hírek
A jelenleg széles körben elfogadott elmélet szerint az ebolát 1976-ban Afrikában azonosították először, ám egy új kutatás szerint már 2400 évvel ezelőtt is feljegyezték a tüneteit az ókori Hellászban. Néhány orvosszakértő szerint a peloponnészoszi háború során, i. e. 430-ban kitört athéni pestist valójában az ebola vírusa okozta.
Mini-stroke-jai lehettek Caesarnak
[2015.04.16. 17:04] Hírek
Enyhe agyi érbetegsége lehetett Julius Caesarnak, ezzel magyarázható, hogy élete utolsó szakaszában miért volt olyan rossz kedélyállapotú a római vezető - állítják a London's Imperial College kutatóorvosai.
Milyen volt rabszolgának lenni az ókori Rómában?
[2015.03.09. 08:48] Műhely
Jogi és társadalmi helyzetük évszázadról évszázadra változott, a paraszti házközösségek tagjától a latifundiumokon dolgozó, embertelenül kezelt „dologig” (res). A rabszolgák között nem csak gladiátorok és bányamunkások voltak.
Hová tűnt Julius Caesar elefántja?
[2015.01.14. 08:59] Hírek
Az i. e. 54-ben Britanniába betörő Julius Caesar egy elefánt hátán kelt át a későbbi Londonium (London) híres folyóján, a Temzén. Az állítólag fél Európát átszelő állat igen nagy hatást tett a britekre, akik korábban nem láttak ormányost. Caesar az elefánttal egy gúnyos utalást tett.
Hét érdekesség Augustusról
[2014.09.29. 08:59] Hírek
Kétezer évvel ezelőtt, i. sz. 14. augusztus 19-én, négy évtizedes uralkodás után az egyik leghíresebb római császár hagyta el végleg alattvalóit. A szenátus által istenné nyilvánított Augustusról hét kevéssé ismert tényt mutatunk.
Mennyibe került az utazás a Római Birodalomban?
[2014.07.11. 08:48] Hírek
Interaktív térkép mutatja meg, mennyi időbe telt az ókor emberének a Római Birodalom egyik pontjából a másikba eljutni, sőt azt is megtudhatjuk, hogy mennyibe került mindez.
Mennyire hiteles Caesar, a történetíró?
[2014.05.26. 17:21] Hírek
Komplex régészeti kutatás derítheti ki, hogy mennyire volt pontos Julius Caesar a gall háború idején legyőzött helvétek számának megállapításakor.
10 tény a görög-perzsa háborúról
[2013.05.24. 13:31] Hírek