Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Hét hétköznapinak tűnő fotó felkavaró háttértörténettel

2021. október 1. 11:48 Múlt-kor

<

A halál hordozója

Harold Agnew amerikai fizikus, a Manhattan-projekt egyik tudósa 1945 nyarán a kezében tartja a „Fat Man” (Kövér Ember) néven ismert atombomba plutóniummagját.

A „Fat Man”-t augusztus 9-én a japán Nagaszaki városára dobták le, ahol a robbanás 40–80 000 ember életét olthatta ki azonnal.

Ezt az óriási pusztítást mind az Agnew kezében tartott apró szerkezet idézte elő.

A háborúban felnőtt lány lerajzolja az „otthont”

E fényképet David „Chim” Seymour, azaz Dawid Szymin lengyel fotóriporter készítette 1948-ban. Alanya egy Tereska nevű lány, akit a második világháború eseményei a legkülönfélébb helyekre sodortak.

A konfliktus után egy „érzelmileg zavart” gyermekek számára fenntartott otthonba került, ahol Seymour a híressé vált fotót készítette róla. A gyermekek azt a feladatot kapták, készítsenek egy képet „Ez az otthon” címmel – de Tereska csupán keszekusza vonalak tömegét rajzolta a táblára.

Bár a kép mára bejárta a világot, és a háború borzalmainak egyik állandó szimbólumává vált, a kislányról keresztnevén kívül nem maradt fenn érdemi információ.

Ez egészen 2017-ig volt így, amikor lengyel kutatók egy csoportja azonosítani vélte őt: eszerint Tereska teljes neve Teresa Adwentowska volt, akinek varsói otthonát az ottani lázadás 1944-es vérbe fojtásakor lebombázta a Luftwaffe, és egy fejébe fúródó repeszdarab maradandó agykárosodást okozott nála.

A bombázást követően – miután apját és családja más tagjait a megszállók megölték – a mindössze négyéves Teresa és nővére, a 14 éves Jadwiga három héten át gyalogolva jutott csak el egy menedéket nyújtó faluba, mintegy 60 kilométerre a lengyel fővárostól.

A különböző fegyveres csoportok elől bujkálással töltött út során súlyosan éheztek, ez pedig tovább rontott Teresa mentális állapotán. Mint a kutatók kiderítették, a későbbiekben súlyosan rászokott az alkoholra és a dohányzásra, és az 1954-55-ös tanévtől különböző elmegyógyintézetekbe küldték. Ezek egyikében hunyt el 1978-ban.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Hét hétköznapinak tűnő fotó felkavaró háttértörténettel

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra