Hét hajmeresztő történet a hidegháborúból
2020. június 19. 11:57 Múlt-kor
Rés a vasfüggönyön
1987. május 28-án a moszkvai járókelők egy különös eseménynek lehettek szemtanúi.
Nem sokkal este 7 óra előtt után egy nyugatnémet zászlóval díszített repülőgép szállt le a város központjában található Boldog Vazul-székesegyház előtt. A gépet egy 19 éves amatőr pilóta, Mathias Rust vezette.
Rust az eredménytelenül záródó 1986-os Reagan-Gorbacsov találkozó után döntötte el, hogy a hidegháborús feszültség csökkentésének egy sajátos módját választja, és a hatóságok tájékoztatása nélkül Moszkvába repül, hogy „képzeletbeli hidat” képezzen Kelet és Nyugat között.
A mindössze 50 órás repülési tapasztalattal rendelkező pilótát 1987. május 13-án szülei abban a tudatban engedték útjára hamburgi repülőtéren, hogy skandináviai körútra megy.
Helsinkiben a légiforgalmi irányítóknak Stockholmot jelölte meg úti célként, néhány perccel a felszállás után azonban hirtelen elfordította a repülőgép kormányát, és a Szovjetunió felé vette az irányt.
A szovjet légvédelem határozatlanságának és inkompetenciájának köszönhetően Rust akadálytalanul ért Moszkvába. Pár percnyi körözés után végül a Vörös tértől nem messze szállt le, ahol a járókelők azonnal megrohamozták autogramért.
Bár a pilóta több mint egy évig börtönben volt, akciója nem volt hiábavaló. Megmutatta, hogy a Szovjetunió már korántsem tekinthető egy félelmetes szuperhatalomnak. Légvédelme kijátszásához mindössze egy tinédzserkorú pilóta meggondolatlanságára volt szükség.