Hét fotó, amely megrázta a világot
2018. szeptember 6. 11:48 Múlt-kor
A tábornok megölte a vietkongot, a fotó pedig a tábornokot
A vietnámi konfliktus, más néven a második indokínai háború során Dél-Vietnám és amerikai szövetségesei igen nehéz körülmények között harcoltak. Az idegen terep, az északiak gerilla harcmodora súlyos veszteségeket okoztak csapataiknak. 1968 januárjában Észak-Vietnám megindította az úgynevezett Tet-offenzívát, amellyel végső csapást akart mérni ellenségeire. Egyidejűleg és meglepetésszerűen valamennyi nagyobb dél-vietnami város ellen támadást intéztek.
A vietnámi háború kétségkívül leghíresebb képét a Koreában a tengerészgyalogosoknál is szolgáló Eddie Adams (1933-2004), az AP fotóriportere készítette, aki élete során összesen 13 háborúban járt fényképezőgépével. 1968 elején a fotós a déliek egyik járőröző csapatához csatlakozott, amely a korábban az északiak által megtámadott Saigon városába tartott. Nguyen Ngoc Loan tábornok vezette csoporthoz egyik nap egy megbilincselt civil ruhás vietkongot hoztak. Néhány pillanat múlva Loan a fogoly fejéhez tartotta fegyverét és hidegvérrel meghúzta a ravaszt.
Adams kivégzés előtti pillanatot megörökítő képe a tábornokot élete végéig kísértette, ezt követően mindenhol felismerték, s szidalmazták. A fotó azonban nem mondta el a teljes igazságot: az elfogott vietkong ugyanis néhány nappal korábban kivégeztette Loan egyik barátjának nyolctagú családját, mert az nem volt hajlandó együttműködni az északiakkal.
A fénykép a vietnámi háború borzalmainak ikonikus szimbólumává vált. Többek között a New York Times is címoldalra tette az Adamsnek 1969-ben Pulitzer-díjat hozó fotót, amely később jelentős szerepet játszott abban, hogy az amerikaiak háborúhoz való hozzáállása megváltozott.