Hannibál nyomait keresik a régészek Spanyolországban
2015. január 30. 16:08
Egy 2200 éves sáncárok maradványaira bukkantak spanyol régészhallgatók a katalóniai Valls városának területén. A feltárt leletek arról árulkodnak, hogy itt állomásozhattak a Róma ellen vonuló Hannibál csapatai.
A Vallst (korábbi nevén: Vilar de Vals) körülölelő 2200 éves sáncárokban ókori érméket és ólomlövedéket találtak a területen dolgozó régészhallgatók - olvasható a felfedezésről közzétett beszámolóban. Becslések szerint a sáncárok 40 méter széles, 5 méter mély és közel fél kilométer hosszú volt.
Az árok méretei igencsak meglepték az ásatást vezető régészeket, Jaume Noguerát (Barcelonai Egyetem) és Jordi Lópezt (Katalán Klasszikus Régészeti Intézet), írja a La Vanguardia katalán nyelvű spanyol lap. A szakemberek tájékoztatása szerint a területet a második pun háborúban rombolták le a rómaiak, akik döntő győzelmet arattak a Mediterráneum hegemóniájáért folyó küzdelemben a birodalommal szembehelyezkedő Karthágó felett.
A második pun háborút (i.e. 218-202) Karthágónak az a törekvése váltotta ki, hogy helyreállítsa az első pun háborúban megrendült hatalmi helyzetét. A karthágói sereg főparancsnoka, a világtörténelem egyik leghíresebb katonai vezetőjének tartott Hannibál i. e. 218-ban kerekedett fel 100 ezer fős seregével és 37 harci elefántjával, hogy Hispániából a Pireneusokon és az Alpokon át Itáliába vonuljon. Nagyjából 11 ezer emberét Hispániában hagyta, hogy védje az Ibériai-félsziget északi részét és hogy biztosítsa az élelem-, illetve fegyverutánpótlást csapatainak.
A Publius Cornelius Scipio Africanus hadvezér vezette római légiók azonban legyőzték Hannibál seregeit Hispániában, az utánpótlási vonalától elszakított Hannibál pedig két tűz közé került. A rómaiak lerohanták a karthágóiak táborát, amit a földdel tettek egyenlővé.
A punok tábora a mai Valls területén található; a Barcelonai Egyetem régészhallgatói itt találták meg a sáncárkot, illetve a pun háború idejéből származó többi leletet. A szakértők ellenállás-tomográfia vizsgálatokat (a lelőhelyek és környezetük geológiai-geomorfológiai vizsgálatainak eszköze) végeztek a leleteken, s további céljuk, hogy az elkövetkezőkben a lehető legalaposabban rekonstruálják a pun hadsereg felvonulási útvonalát a mai Spanyolország északkeleti részén.