Elhibázott döntések, mindent eldöntő rohamok: a középkor 9 sorsfordító ütközete
2018. szeptember 18. 15:56 Múlt-kor
Morgarten (1315)
Manapság talán nehéz háborús népként gondolni a semleges Svájcra, a középkorban és a kora újkorban azonban a svájciak elszántan küzdöttek területeik függetlenségéért, továbbá értékes zsoldosokkal látták el Európa többi részét. A lovasság bevetésére meglehetősen alkalmatlan terepen a svájci kantonok első osztályú gyalogos egységeket hoztak létre, ahogyan azt 1315. november 15-én Morgartennél is demonstrálták.
A Habsburgok befolyása alól kitörni igyekvő svájciak magukra haragították I. Lipót osztrák herceget azzal, hogy testvére, Frigyes ellenében IV. Lajos bajor herceget támogatták a német-római uralkodóválasztáson. Lipót büntetőhadjáratra indult seregével, azonban Morgarten közelében egy erdős hágóban rajtuk ütöttek a svájciak, akik eltorlaszolták a hágó egyik végét, majd hátulról támadtak az osztrákokra. Kedvenc fegyverük, az alabárd segítségével súlyos veszteségeket okoztak az osztrák lovasság körében.
Az eredmény a korabeli források szerint „mészárlás” volt, a bajt tetézte, hogy több osztrák megfulladt, miközben egy közeli tavon keresztül próbált átúszva menekülni (egyes források szerint az osztrákok szándékosan vetették magukat a tóba inkább, mint hogy a svájciak végezzenek velük). A csatát követően kezdték meg a svájci kantonok konföderációba rendeződésüket, így Morgarten igen fontos epizódja a svájci történelemnek.