Egy több mint kétszáz éves, érintetlen mozsárágyú-gránátot találtak Angliában
2026. április 16. 15:53 Múlt-kor
Több mint kétszáz évvel a hírhedt cullodeni csata után egy kilőtt, de fel nem robbant mozsárágyú-gránátot találtak a kutatók az ütközet helyszínén. A hadianyagot valószínűleg a kormánycsapatok által használt hat darab Coehorn-aknavető egyikéből lőtték ki.
A szenzációs felfedezést a régészek még tavaly tették, de úgy döntöttek, hogy csak a csata 280. évfordulója alkalmából fogják nyilvánosságra hozni. A lövedék – az első fel nem robbant eszköz, amit az összecsapás helyszínén találtak – valószínűleg a mocsaras talajba csapódva őrizte meg épségét. Megtalálása után a robbanóanyag-szakértők a leletet azonnal hatástalanították.
A cullodeni csata háttere
A cullodeni ütközetre 1746. április 16-án került sor Inverness közelében. A brit trónért vívott csatában II. György brit király és Charles Edward Stuart jakobita herceg csapatai csaptak össze. A Stuartok vereségével végződő összecsapás mintegy 1600 ember életét követelte, akik közül körülbelül 1500-an jakobiták voltak.
Egy ritka és veszélyes lelet
Derek Alexander, a feltárás vezető régésze így nyilatkozott a lövedék jelentőségéről: „Ez egy olyan rendkívüli lelet, amelyről a legtöbb régész álmodni sem mer a pályafutása során.” Ehhez a kutatásban szintén részt vevő Tony Pollard, a Glasgow-i Egyetem professzora hozzátette: a mozsárágyúk a cullodeni csatában bevett tüzérségi eszköznek számítottak.


szerkesztőségét!
