Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Digitális eszközök segítségével életre kelt VII. Henrik angol király arca

2020. május 27. 19:51 Múlt-kor

<

Alak, tónus és fény

A folyamat VII. Henrik halotti maszkjának nagyfelbontású digitális fényképével indult, amelyet Loughrey aztán fotogrammetriás szoftverel – amely a kétdimenziós képek háromdimenzióssá való alakítására szolgál – digitális modellt készített a király arcáról.

„A fotogrammetriával jó képet kaphatunk az egyszerűbb dolgok, például az arccsontok, a szemgödör, a felső állcsont elhelyezéséről” – mondta el a művész. „A bőr tónusai már gyakorlatilag festészet – az egész kézzel készül, rétegenként.”

A következő lépés a fény volt: „Ha a fény nem jó, vagy nincs összhangban a hús színével vagy tónusaival, hibásnak tűnik majd.” Az apróbb vonásokhoz és szőrzethez „mind kézi bevitelt, mind ügyes algoritmusokat” felhasznált.

Loughrey eleinte úgy tervezte, kijavítja a rekonstrukción a maszk néhány hibáját – a király egyik szeme kancsal, illetve egyik szemöldöke hibásan van felfestve, ami valószínűleg egy későbbi károsodás javítására tett kísérlet. Végül azonban úgy döntött, megtartja ezeket az ismertetőjegyeket, részben az eredeti művészek elismeréseként, részben pedig azért, mert „ezekkel karakteresebb az arc”.

VII. Henrik maszkja ugyan tisztára borotvált ábrázatot mutat, azonban könnyen lehet, hogy arcszőrzetét csak halála után nyírták le, éppen a maszk elkészítését megkönnyítendő. Tény, hogy a korszakban jellemzőbb volt a szakállviselés, mint a teljesen borotvált arc.

„Sohasem fogjuk biztosan tudni, hogy szakállas volt-e vagy sem” – mondta Loughrey, „azonban figyelembe véve a kor divatját, megcsináltam szakállal is.”

Loughrey korábban más híres történelmi személyek, mint például Mária skót királynő, Oliver Cromwell és George Washington arcát is rekonstruálta. Egyes munkáihoz még régebbi halotti maszkokat is felhasznált, például ókori egyiptomi példányokat.

„A halotti maszkok olyanok, mint a letűnt korokba vezető átjárók – olyanok, mint a féreglyukak” – mondta Loughrey. „A fényképészet csupán nagyon rövid ideje létezik, ma már azonban létezik arra is technológia, hogy évezredekre visszavigyen a múltba, hogy olyan arcokat láthassunk, amilyeneket eddig csak elképzeltünk.”

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Digitális eszközök segítségével életre kelt VII. Henrik angol király arca

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra